NBA: Στους Νάγκετς το ντέρμπι, μεγάλη νίκη για Τζαζ, σάρωσαν οι Πέισερς (videos)

2021-05-02T09:32:12+00:00 2021-05-02T09:50:56+00:00.

02/May/21 09:32

Στους Νάγκετς κατέληξε το ντέρμπι της βραδιάς κόντρα στους Κλίπερς. Ακόμα σκοράρουν οι Πέισερς. Όλα τα αποτελέσματα.

Στην τρίτη θέση της Δύσης με 43-21 βρίσκονται πια οι Νάγκετς, μετά το 104-110 κόντρα στους Κλίπερς, με την ομάδα του Λ.Α. να μένει στο 43-22.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, κράτησαν την διαφορά στην τέταρτη και έφτασαν έτσι σε μία σπουδαία επικράτηση, την πέμπτη συνεχόμενη.

Ο Γιόκιτς πρόσφερε και πάλι την δική του παράσταση με 30 πόντους-14 ριμπάουντ-7 ασίστ και μαζί με τον Πόρτερ τζ. των 25 πόντων-7 ριμπάουντ-5 ασίστ, έδωσε τη νίκη στο Ντένβερ. Όσο για τους Κλίπερς, αυτό ήταν το τρίτο σερί ματς δίχως νίκη, με τον Τζορτζ να φτάνε τους 20 πόντους και τον Καουάι τους 16.

Θάντερ–Πέισερς 95-152

Στην Οκλαχόμα, οι Πέισερς έκαναν ό,τι ήθελαν τους Θάντερ και το τελικό 95-152 το επιβεβαιώνει με τον καλύτερο τρόπο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 40+ πόντους σε καθεμιά από τις τρεις πρώτες περιόδους, με τους γηπεδούχους να… μένουν να κοιτούν, για το 21-43 τους. Όσο για την Ιντιάνα, με 30-33 είναι οριακά εκτός 8άδας στην Ανατολή.

Ο Σαμπόνις ήταν όλα τα λεφτά με triple double από το ημίχρονο (!) με 26 πόντους-19 ριμπάουντ-14 ασίστ, ενώ 31 μέτρησε ο ΜακΝτέρμοντ. Για τους ηττημένους, 16 είχε ο Μπράουν.

Τζαζ–Ράπτορς 106-102

Σε ένα από τα πιο θεαματικά ματς της βραδιάς, οι Τζαζ νίκησαν με 106-102 τους Ράπτορς, κάνοντας μάλιστα μία σπουδαία ανατροπή στο φινάλε με επιμέρους 21-13.

Οι πρωτοπόροι της Δύσης έφτασαν τις 46 νίκες (με 18 ήττες), την ώρα που το Τορόντο συνεχίζει την ανέλπιστα κακή σεζόν του με 26-38.

Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 34 πόντους, με τον ΒανΒλιτ να μένει να προσπαθεί με 30.