Ο Γιάννης έστειλε… back to back μήνυμα στους Νετς (Video)

2021-05-05T07:09:26+00:00 2021-05-05T07:20:02+00:00.

05/May/21 07:09

Τα πλέι οφ πλησιάζουν στο ΝΒΑ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κι οι Μπακς στέλνουν τα δικά τους μηνύματα προς τους κορυφαίους στη βαθμολογία της Ανατολής…

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 36 πόντους κι οδήγησε τους Μπακς σε back to back νίκες επί των Νετς, 124-118 αυτή τη φορά, ακριβώς δύο μέρες μετά την πρώτη επιτυχία στην οποία έβαλε 49!

Οι Μπακς έστειλαν το μήνυμα τους στους δεύτερους Νετς, πιθανούς αντιπάλους τους στα πλέι οφ (δεύτερος γύρος), έστω κι αν δεν αγωνίστηκε ο Τζέιμς Χάρντεν, ενώ αυτό το μίνι σκούπισμα έγινε μερικές μέρες μετά ένα αντίστοιχο κατά των πρωτοπόρων της Ανατολής, Σίξερς! Ένα 4-0 που μπορεί να μη λέει τίποτα αφού μιλάμε για ματς κανονικής περιόδου, μπορεί και πολλά.

Ο Γιάννης είχε 36 πόντους σε ένα… περίεργο βράδυ καθώς οι Νετς του έδωσαν το σουτ και είχε 4/12 τρίποντα (όχι κι άσχημα πάντως), αλλά 11/30 σουτ συνολικά. Πρόσθεσε και 10/12 βολές, ενώ είχε 12 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ κι ένα κλέψιμο σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Τώρα οι Μπακς βρίσκονται τρία ματς πίσω από τους Σίξερς και 1,5 από τους Νετς. Με αυτήν τους τη νίκη “κλείδωσαν” και τυπικά τη θέση τους στα πλέι οφ της ανατολικής περιφέρειας.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Οι Μπακς μπήκαν πίσω στο σκορ, αλλά το επί μέρους σκορ ήταν 32-24 και έτσι γύρισαν την κατάσταση και πήραν μία ακόμα νίκη, την τρίτη συνεχόμενη.

Ο Κρις Μίντλετον είχε θετική παρουσία με 23 πόντους, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ έκανε ένα ολοκληρωτικό παιχνίδι με 23 πόντους (4/6 τρίποντα), οκτώ ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Ο Κέβιν Ντουράντ… προσπάθησε να ανταγωνιστεί και πάλι τον Γιάννη αλλά έμεινε πίσω με 32 πόντους. Κορυφαίος σκόρερ των Νετς ήταν ο Κάιρι Ίρβινγκ (6/12 τρίποντα), αλλά και πάλι το Μπρούκλιν έχασε και μάλιστα αυτό συνέβη για τρίτη συνεχόμενη φορά.

Ο Μάικ Τζέιμς είχε καλή παρουσία – μετά την υπογραφή του νέου 10ημερου συμβολαίου του – μετρώντας 10 πόντους (2/3 τρίποντα) και τρεις ασίστ σε 10 λεπτά.