Μπακς: Τέταρτη σερί νίκη με Γιάννη και Χόλιντεϊ επί των “καυτών” Ουίζαρντς

2021-05-06T07:35:10+00:00 2021-05-06T07:35:10+00:00.

06/May/21 07:35

Οι Μπακς πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους, κρατώντας στο τέλος τους Ουίζαρντς με 135-134, παρότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε με έξι φάουλ περίπου δύο λεπτά πριν το χτύπημα του μπάζερ…

Παρά τους 42 πόντους και το 179ο τριπλ νταμπλ καριέρας του Ράσελ Ουέστμπρουκ, οι Μπακς πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους με 23 πόντους του Γιάννη που άγγιξε το τριπλ νταμπλ (9ριμπ., 8ασ.) και πρώτο σκόρερ τον εκπληκτικό Τζρου Χόλιντεϊ που μέτρησε 29 πόντους και έξι ασίστ!

Οι Μπακς έπαιξαν χωρίς τον Κρις Μίντλετον που πονούσε στο γόνατο. Ο Γιάννης αποβλήθηκε δύο λεπτά πριν το τέλος και με το σκορ στο 127-124 υπέρ των Μπακς, αλλά και πάλι άντεξαν, έχοντας 8/15 σουτ σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής. Ο Πατ Κόνατον έβαλε δύο τρίποντα (16π.) στα υπολειπόμενα λεπτά κι ο ίδιος με τον Χόλιντεϊ σταμάτησαν εις διπλούν τον Ντάνιελ Γκάφορντ κάτω από το καλάθι, παρά τις διαμαρτυρίες του ψηλού των Ουίζαρντς.

Ο Μπρουκ Λόπεζ έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων με φόλοου κάρφωμα, μόλις 6,8” πριν το τέλος αλλά οι Ουίζαρντς δεν τα παράτησαν. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ πέτυχε το 42ο πόντο έξω από τα 7.25 μέτρα (3/6τριπ.), ένα δευτερόλεπτα μετά, ο Ουέστμπρουκ έκλειψε την μπάλα στην επαναφορά που έκαναν οι Μπακς αλλά το σουτ του Γκάρισον Μάθιους πολύ πίσω από το κέντρο, βρήκε ταμπλό και στεφάνι για να… γλιτώσουν οι Μπακς.

Ο Ουέστμπρουκ μέτρησε 29 πόντους, 17 ασίστ και 12 κλεψίματα, έφτασε τα 179 τριπλ νταμπλ καριέρας, μόλις δύο πίσω από τον σπουδαίο Όσκαρ Ρόμπερτσον. Έχει άλλα έξι ματς μπροστά του για να σπάσει κι αυτό το απίστευτο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ.

Οι Ουίζαρντς έχασαν για μόλις τέταρτη φορά στα τελευταία 17 ματς και κρατούν την 10η θέση στην οποία ανέβηκαν χάρη στο ντεμαράζ που έκαναν σε αυτό το διάστημα, με τρία παιχνίδια διαφορά από τους Ράπτορς και πολύ δύσκολα θα μείνουν εκτός “play-in” τουρνουά…