O Καμπάτσο … “X Factor” και πάλι για τους Νάγκετς (Video)

2021-05-06T08:00:59+00:00 2021-05-06T08:00:59+00:00.

06/May/21 08:00

Oι Νάγκετς συνέχισαν την εκπληκτική τους πορεία ακόμα και χωρίς τον τραυματία (έξω από το υπόλοιπο της σεζόν), Τζαμάλ Μάρεϊ, με τον Φακούντο Καμπάτσο να αναδεικνύεται και πάλι σε “X Factor” για την ομάδα του, στη μεγάλη νίκη με 113-97 επί των ισχυρών Νικς που είχαν 8-1 στα τελευταία τους παιχνίδια…

Ο Καμπάτσο κάλυψε επάξια το κενό του Μάρεϊ για ακόμα ένα παιχνίδι (και του Μόντε Μόρις, του αναπληρωματικού του Καναδού πόιντ γκαρντ) και οι Νάγκετς πέτυχαν τη δέκατη νίκη τους στα τελευταία 12 ματς, φτάνοντας τους Κλίπερς στην 3η θέση της δυτικής περιφέρειας!

ο … κοντός αλλά θαυματουργός πόιντ γκαρντ πέτυχε 16 πόντους με 2/7 τρίποντα, μοίρασε τέσσερις ασίστ – κυρίως στον βασικό υποψήφιο για τον τίτλο του MVP, Νίκολα Γιόκιτς, που ήταν σαρωτικός στην πρώτη περίοδο (24π.), ενώ εντυπωσίασε στις αμυντικές κατηγορίες έχοντας εννιά ριμπάουντ, τέσσερα κλεψίματα κι… άκουσον-άκουσον, δύο μπλοκ! Ο Καμπάτσο υπέπεσε σε μόλις ένα λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής…

Οι Νάγκετς “καθάρισαν” ουσιαστικά από την πρώτη περίοδο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 34-12, με τον Νίκολα Γιόκιτς να πετυχαίνει 24 πόντους (από τους 32 συνολικά) με 8/9 σουτ! Τέλειωσε το ματς με 32 (10/14 δίποντα, 12/15 βολές, 6ασ., 2 μπλοκ) και 12 ριμπάουντ σε μόλις 29 λεπτά συμμετοχής. Δεν χρειάστηκε περισσότερο να παίξει.

Οι Νάγκετς προηγήθηκαν ακόμα και με 31 πόντους διαφορά, με τον Όστιν Ρίβερς να… τιμωρεί την πρώην ομάδα του με 25 πόντους (6/9 τρίποντα), βάζοντας τους 11 στην τελευταία περίοδο. Ο Μάικλ Πόρτερ συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις με 17 πόντους. Οι Νάγκετς εξακολουθούν να παίζουν δίχως και τον Ουίλ Μπάρτον, αλλά παρόλα αυτά είναι ασταμάτητοι.

Ο Ιμάνουελ Κουίκλι έβαλε 18 πόντους, αλλά το μυστικό για τους Νάγκετς ήταν ότι σταμάτησαν τον Τζούλιους Ραντλ στους 14 (5/15 σουτ, 0/5 τρίποντα)! Άλλους τόσους έβαλε ο Ρέτζι Μπούλοκ αλλά κι ο Ντέρικ Ρόουζ. Οι Νικς πασχίζουν να κρατήσουν την 4η θέση και το αβαντάζ έδρας πρώτου γύρου, μισή νίκη πάνω από τους Χοκς που διέλυσαν με 135-103 τους Σανς.