ΝΒΑ: Οι Χοκς… διέλυσαν τους Σανς, ξανά μόνοι πρώτοι οι Τζαζ (αποτελέσματα, βαθμολογίες)

2021-05-06T08:23:13+00:00 2021-05-06T08:23:13+00:00.

06/May/21 08:23

ATLANTA, GA - APRIL 18: Bogdan Bogdanovic #13 of the Atlanta Hawks high fives his teammate during the game against the Indiana Pacers on April 18, 2021 at State Farm Arena in Atlanta, Georgia. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2021 NBAE (Photo by Scott Cunningham/NBAE via Getty Images)

Οι Χοκς διέλυσαν με 135-103 τους Σανς χάρη σε ένα απίστευτο τέταρτο 12λεπτο κι έτσι έδωσαν την… πάσα στους Γιούτα Τζαζ να ανέβουν και πάλι στην κορυφή του ΝΒΑ, μόνοι στη βαθμολογία με έξι ματς να απομένουν…

Οι γηπεδούχοι Χοκς πέτυχαν ένα εντυπωσιακό 38-15 στην τελευταία περίοδο απέναντι σε μία από τις δύο καλύτερες ομάδες του ΝΒΑ και διέκοψαν έτσι το σερί των πέντε νικών των Σανς φτάνοντας οι ίδιοι στις τρεις σερί επιτυχίες. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Σανς έβαλαν το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς στην τέταρτη περίοδο με τον Λάνγκστον Γκάλογουεϊ, μόλις 2:33 πριν τη λήξη!

Ο Κλιντ Καπέλα μέτρησε 18 πόντους (10ριμπ.) σε μία πλήρως ισορροπημένη κατανομή των πόντων για τους Χοκς. Ο Τρέι Γιανγκ μέτρησε 16 και 12 ασίστ, ο Λου Ουίλιαμς πέτυχε άλλους τόσους ερχόμενος από τον πάγκο σε 19 λεπτά και 16 επίσης είχε και ο Μπόγκνταν Μπογκντάβιτς. Οι Χοκς κρατάνε την 5η θέση και πλησίασαν τους Νικς στη μισή νίκη διαφορά.

Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 30 πόντους και 18 ο Μπρίτζες, αλλά οι Χοκς κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τον Κρις Πολ (9π., 6ασ.) και τον ΝτιΆντρε Έιτον (7π., 8ρ.).

Οι ελλιπέστατοι Τζαζ – χωρίς Μίτσελ και Κόνλεϊ – προηγήθηκαν με 24 πόντους στο ημίχρονο κατά των Σπερς (χωρίς Ντέρικ Ουάιτ πλέον) και επικρατώντας εύκολα με 126-94 στο Σολτ Λέικ Σίτι, ανέβηκαν και πάλι στην πρώτη θέση του ΝΒΑ, με μία νίκη διαφορά από τους Σανς.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον μέτρησε 30 πόντους με 12/16 σουτ κι ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε 23 για τους Τζαζ που έχουν μπροστά τους έξι ματς για να διαφυλάξουν το απόλυτο αβαντάζ της έδρας στα πλέι οφ!

Οι Σπερς, αντίθετα, βρίσκονται σε πολύ κακή περίοδο, έχασαν για πέμπτη συνεχόμενη φορά και πλέον οι Πέλικανς τους πλησίασαν στη 1,5 νίκη, δίνοντας ξαφνικά νέο ενδιαφέρον για τη 10η θέση που οδηγεί στα play-in παιχνίδια.