O Τάκο Φολ “έγραψε” τέσσερα μπλοκ σε ένα λεπτό! (Video)

2021-05-06T09:52:48+00:00 2021-05-06T09:52:48+00:00.

06/May/21 09:52

To ματς στο Ορλάντο είχε ήδη κριθεί όταν ο κόουτς Μπραντ Στίβενς αποφάσισε να ρίξει στο παρκέ τον Τάκο Φολ, στη λεγόμενη “garbage time”. Και τι έκανε ο αθεόφοβος; Τέσσερα μπλοκ στα πέντε λεπτά συμμετοχής, όλα όμως μέσα σε διάστημα περίπου 60 δευτερολέπτων!!!

Ο Τάκο Φολ παίζει ελάχιστα, αλλά υπάρχουν φορές που κάνει αισθητή την παρουσία του κι όχι μόνο λόγω του τεράστιου ύψους του (226 εκατοστά).

Έτσι έγινε και στην πανεύκολη νίκη των Σέλτικς με 132-96 (Κέμπα Ουόκερ 32- Μο Βάγκνερ 20) επί των Μάτζικ στο Ορλάντο.

Ο Φολ μπήκε στο τέλος του αγώνα, έβαλε ένα καλάθι με κίνηση… Ακίμ Ολάζουον, μάζεψε τρία ριμπάουντ και πρόλαβε να μπλοκάρει τέσσερα σουτ σε ένα λεπτό!

Αυτό είναι και το ρεκόρ καριέρας του 26χρονου, Τάκο Φολ, του Σενεγαλέζου σέντερ που δεν πρόκειται (όπως όλα δείχνουν) να κάνει καριέρα στο ΝΒΑ, αλλά πού και πού θα μας απασχολεί με το ύψος του, τις επευφημίες των φανς των Σέλτικς που τον λατρεύουν, αλλά και τέτοια στατιστικά που προκαλούν έκπληξη.