Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ένα τριπλ νταμπλ μακριά από το ΑΠΟΛΥΤΟ ρεκόρ όλων των εποχών

2021-05-07T07:45:58+00:00 2021-05-07T07:45:58+00:00.

07/May/21 07:45

To απόλυτο ρεκόρ όλων των εποχών στο ΝΒΑ είναι 181 τριπλ νταμπλ του Όσκαρ Ρόμπερτσον που έπαιζε πριν 50-60 χρόνια! Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έφτασε τα… 180 κι έχει μπροστά του άλλα πέντε ματς για να το σπάσει από φέτος…

Το απίστευτο κρεσέντο του Ράσελ Ουέστμπρουκ συνεχίστηκε με 17 τριπλ νταμπλ από τον Απρίλιο ως σήμερα κι έφτασε ένα μακριά από το σπάσει το απίστευτο ρεκόρ του “Big O”, το οποίο έμοιαζε απίστευτο να καταρριφθεί φέτος. Κάποια στιγμή προφανώς θα γινόταν…

Ο Ουέστμπρουκ είχε κακή βραδιά στην επίθεση με 13 πόντους (5/19 σουτ), αλλά πρόσθεσε 17 ασίστ και 17 ριμπάουντ κι οι Ουίζαρντς πέτυχαν τεράστια νίκη με 131-129 επί των Ράπτορς στην παράταση, στέλνοντας ουσιαστικά τους πρωταθλητές του 2019 σπίτι τους αφού η διαφορά για το “play-in” τουρνουά έφτασε τις τέσσερις νίκες!

Ο Ουέστμπρουκ έγινε παράλληλα ο πρώτος παίκτης μετά το 2007 και τον Στιβ Νας που μετράει τρία σερί ματς με +17 ασίστ (έχει 24 και δύο ματς από 17)!

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ έβαλε 28 πόντους, οπότε οι Ουίζαρντς χρειάστηκαν βοήθεια από άλλους παίκτες και την είχαν. Ο Ραούλ Νέτο πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους (5/7 τρίποντα) ενώ ο Ρόμπιν Λόπεζ πρόσθεσε 24 – ρεκόρ σεζόν- από τον πάγκο των Ουίζαρντς που πλέον έχουν διαφορά 3,5 νικών από τους Μπουλς στις θέσεις 10-11 και δεν βλέπουμε να υπάρχει πρόβλημα να περάσουν στα νοκ άουτ παιχνίδια.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 44 πόντους αλλά δεν κατάφερε στην εκπνοή να δώσει μία νίκη που θα έδινε μερικές ελπίδες στους ταλαιπωρημένους (τραυματισμούς, covid) φέτος, Ράπτορς. Ο Γκάρι Τρεντ πρόσθεσε 25 κι ο Φρεντ ΒανΒλιτ άλλους 22. Ήταν αυτός που ισοφάρισε το παιχνίδι με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή, στέλνοντας το ματς στην παράταση.