Χιτ: Νίκη… εξάδας κόντρα στους Σέλτικς

2021-05-09T21:41:43+00:00 2021-05-09T23:24:49+00:00.

09/May/21 21:41

Σημαντική νίκη για τους Χιτ με απέναντι στους Σέλτικς με 124-130.

Στο 37-31 ανέβηκαν οι Χιτ μετά την εκτός έδρας νίκη τους με αντίπαλο τους Σέλτικς με 124-130.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει στο +2 τους νικητές από την Βοστώνη, μένοντας στην έκτη θέση της Ανατολής, την τελευταία που δίνει απευθείας πρόκριση στα playoffs της λίγκας (απομένουν 4 ματς).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαρωτικοί με 23-36 στην πρώτη περίοδο και 53-79 στο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ύστατη προσπάθεια στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως αντίκρισμα, παρά το επιμέρους 40-25 στο τέλος.

Έξι οι διψήφιοι για το Μαϊάμι, με τον Μπάτλερ να είναι πρώτος σκόρερ με 26 πόντους-11 ασίστ-8 ριμπάουντ, ενώ 22 είχε ο Ρόμπινσον και 20 (6 ριμπάουντ) ο Αντεμπάγιο.

Για τους Σέλτικς του 35-33, 29 πόντους-5 ριμπάουντ-6 ασίστ είχε ο Τέιτουμ και 30 πόντους-8 ασίστ ο Φουρνιέ.

Τα 12λεπτα: 23-36, 53-79, 84-105, 124-130