Ο Άντονι Ντέιβις παρέδωσε… μαθήματα στους Σανς, ζωντανοί οι Λέικερς (Video)

2021-05-10T07:33:05+00:00 2021-05-10T07:33:05+00:00.

10/May/21 07:33

davis

Ο Άντονι Ντέιβις ήταν κυριαρχικός απέναντι στους δεύτερους του ΝΒΑ, Φοίνιξ Σανς. Τόσο πολύ, που οδήγησε τους Λέικερς σε μία σπουδαία νίκη με 123-110 στο Λος Άντζελες, μένοντας ζωντανοί για την αποφυγή του play-in τουρνουά, καθώς κυνηγάνε τους Μπλέιζερς που προηγούνται με μία νίκη διαφορά…

Ο Ντέιβις ήταν παντού, σε άμυνα κι επίθεση. Τέλειωσε το ματς με 42 πόντους , στην καλύτερη του εμφάνιση μετά τον τραυματισμό που τον κράτησε δύο μήνες εκτός αγωνιστικής δράσης, έχοντας 15/17 εύστοχες βολές και 13/27 σουτ συνολικά (1/5τριπ.), ενώ πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 12 ριμπάουντ.

Πρόσθεσε και πέντε τελικές πάσες, ενώ δήλωσε δυναμικά το παρών και στην άμυνα των πρωταθλητών του ΝΒΑ, μετρώντας τρία κλεψίματα κι άλλα τρία μπλοκ!

Ο Ντέιβις κουβάλησε τους Λέικερς κι ουσιαστικά άφησε τους Σανς οριστικά δεύτερους, αφού πλέον η απόσταση τους από τους Γιούτα Τζαζ έφτασε στις δύο νίκες με τέσσερα ματς να απομένουν για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος.

Τα ευχάριστα για τους Λέικερς είναι ότι μάλλον την Τρίτη επανέρχεται κι ο ΛεΜπρόν Τζέιμς. Θα προλάβουν όμως να γλιτώσουν τα “play-in” παιχνίδια; Δεν εξαρτάται μόνο από αυτούς, αλλά κυρίως από τους Μπλέιζερς.

Ο Κάλντγουελ-Πόουπ κι ο Άλεξ Καρούσο πέτυχαν από 17 πόντους ως βασικοί γκαρντ των Λέικερς που έπαιξαν χωρίς και τον Ντένις Σρέντερ!

Πήραν διαφορά 12 πόντους στο ημίχρονο, η οποία έφτασε ακόμα και στους 21 στο τέλος της τρίτης περιόδου, για να έρθουν οι Σανς απλά να μειώσουν τη διαφορά χωρίς ποτέ να αμφισβητήσουν τη νίκη από τους πρωταθλητές.

Ο Κάμερον Πέιν με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ κόλλησε στους 21 με 5/14 σουτ, ενώ ο Κρις Πολ έμεινε στους 13 με 10 ασίστ και τέσσερα κλεψίματα.