Σπερς: Έβαλαν 87 πόντους στο ημίχρονο για να σταματήσουν τον Γιάννη και τους Μπακς (Video)

2021-05-11T07:30:01+00:00 2021-05-11T07:30:01+00:00.

11/May/21 07:30

Οι Σπερς μετρούσαν έξι ήττες στα τελευταία επτά παιχνίδια τους και πριν μερικές μέρες … κατάφεραν να χάσουν από τους Σέλτικς παρότι προηγήθηκαν με 32 πόντους διαφορά! Αυτή τη φορά έγιναν πρωταγωνιστές για το σωστό λόγο…

Οι Σπερς νίκησαν εύκολα με 146-125 τους Μπακς που είχαν πέντε σερί νίκες μέχρι να πάνε στο Σαν Αντόνιο και την πέτυχαν σημειώνοντας ρεκόρ ιστορίας για τον οργανισμό με 87 πόντους στο πρώτο ημίχρονο!

Οι Σπερς προηγήθηκαν με 87-64 στο πρώτο- ιστορικό – ημίχρονο για αυτούς, αλλά και για φέτος στο ΝΒΑ, καθώς καμία άλλη ομάδα δεν έβαλε περισσότερους σε αυτό το διάστημα. Είναι παράλληλα οι δεύτεροι περισσότεροι που το Σαν Αντόνιο έχει σημειώσει ποτέ ως οργανισμός του ΝΒΑ.

Ό,τι και έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που τέλειωσε το ματς με 28 πόντους (11/16 σουτ, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές), τρία ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ – χωρίς να υποπέσει σε λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής- δεν ήταν αρκετό για τους Μπακς που έμειναν στην τρίτη θέση της Ανατολής, ένα παιχνίδι πίσω από τους Νετς.

Ήταν τέτοια η επίδοση των Σπερς κι η κακή άμυνα των Μπακς που δεν επέτρεψε αμφισβήτηση στο αποτέλεσμα.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν έβαλε 23 πόντους και ηγήθηκε έξι παικτών που σημείωσαν πάνω από 19 πόντους! Κάτι που δεν έχει συμβεί ξανά στην ιστορία του ΝΒΑ. Ο Ντεζούντε Μάρεϊ έβαλε 21 πόντους, ο Πάτι Μιλς κι ο Κέλντον Τζόνσον μοιράστηκαν εξ ίσου 40, ενώ από 19 πρόσθεσαν ο Λόνι Ουόκερ κι ο Ρούντι Γκέι.

Οι Σπερς είχαν 17/29 τρίποντα και θέλουν μία νίκη για να “κλειδώσουν” τη θέση τους στο play-in τουρνουά, μία και οι Πέλικανς έχασαν από τους Γκρίζλις στο Μέμφις.

Οι Μπακς έχασαν για πρώτη φορά μετά πέντε παιχνίδια, ενώ απομένουν τέσσερα για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Ο Κρις Μίντλετον έβαλε 23 πόντους, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 20 και έξι ασίστ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε επτά λεπτά και είχε 3/4 βολές, 0/1 δίποντο και δύο κλεψίματα στο ενεργητικό του.