Χάσλεμ: Πρώτη συμμετοχή, τρία λεπτά… αποβολή! (Video)

2021-05-14T07:51:47+00:00 2021-05-14T07:51:47+00:00.

14/May/21 07:51

O Ουντόνις Χάσλεμ έπαιξε για πρώτη φορά φέτος ώστε να έχει συμμετοχή για 18η σεζόν με τους Μαϊάμι Χιτ, με τους οποίους στέφθηκε τρεις φορές πρωταθλητής. Πόσο έπαιξε; Τρία λεπτά και… αποβλήθηκε!

Ο κόουτς Σπέλστρα έκανε ένα δώρο στον Χάσλεμ, καθώς προφανώς προγραμμάτισε να τον ρίξει στο παρκέ, ίσως για τελευταία φορά στη σημαντική καριέρα του. Ο σχεδόν 41 ετών (τα κλείνει σε ένα μήνα) σέντερ-φόργουορντ εμφανίστηκε στο παρκέ, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι των Χιτ στην κανονική περίοδο κι ήταν ευκαιρία για να τον δει το κοινό των περσινών φιναλίστ του ΝΒΑ και προφανώς να τον αποχαιρετήσει αποθεώνοντας τον με standing ovation.

Το έκανε με τον… τρόπο του. Ο Χάσλεμ μπήκε ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, πρόλαβε να σκοράρει 2/2 δίποντα στη νίκη των Χιτ επί των Σίξερς με 106-94 και σε κάποια στιγμή βρέθηκε στο παρκέ από σπρώξιμο του Ντουάιτ Χάουαρντ.

Πήρε μία ανάσα, σηκώθηκε και πήγε να ζητήσει το λόγο από τον έτερο βετεράνο σέντερ του παιχνιδιού. Λόγο στο λόγο άπλωσαν και… χέρι ο ένας στον άλλο κι ο Χάσλεμ πήγε στα αποδυτήρια με αποβολή.

Όσο επική και να ήταν αυτή η (μάλλον) τελευταία συμμετοχή του στο ΝΒΑ μετά 18 σεζόν άλλο τόσο ήταν κι οι δηλώσεις που έκανε μετά το τέλος του αγώνα:

“Ήταν διασκεδαστικό. Να δείχνω ότι μπορώ να σταθώ σε αυτό το υψηλό επίπεδο και να παίζω μπάσκετ βοηθώντας την ομάδα μου να νικήσει. Θα είναι μία σπουδαία ανάμνηση. Κι αν είναι η τελευταία, τότε τέλειωσα με το μόνο τρόπο που μπορεί ο Ουντόνις Χάσλεμ: με αποβολή!”.

Οι Χιτ νίκησαν με 106-94 με τον Τζίμι Μπάτλερ να έχει 21 πόντους και τον Μπαμ Αντεμπάγιο να προσθέτει 18, 12 ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ. Οι Χιτ βρίσκονται στην 5η θέση με μισή νίκη, ισόβαθμοι με τους Νικς και μισή νίκη πίσω από τους Χοκς, θέλοντας να αρπάξουν αυτοί το αβαντάζ έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ.

Ο Τόμπι Χάρις πέτυχε 21 πόντους, ενώ ο Τζοέλ Εμπίντ έβαλε μόλις έξι παίζοντας μόλις 25 λεπτά αφού το ματς είχε κριθεί από το πρώτο μέρος (19 πόντοι διαφορά οι Χιτ). Οι Σίξερς κρατούν μία νίκη διαφορά από τους Νετς για να πάρουν οριστικά το απόλυτο αβαντάζ έδρας στην Ανατολή.