Τζέισον Τέιτουμ: Με 50αρα οδήγησε τους Σέλτικς στα πλέι οφ! (Video)

2021-05-19T07:29:55+00:00 2021-05-19T09:21:50+00:00.

19/May/21 07:29

Oι Σέλτικς στράφηκαν στον ηγέτη τους για να μπουν στα πλέι οφ. Κι ο Τζέισον Τέιτουμ ανταποκρίθηκε με επιβλητικό τρόπο…

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 32 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και 50 συνολικά κι οι Σέλτικς επικράτησαν εύκολα με 118-100 των Ουίζαρντς στη Βοστόνη, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση της στα πλέι οφ από την 7η θέση και στο ματς-απ με τους Μπρούκλιν Νετς που θα έχουν το αβαντάζ έδρας.

Ο Τέιτουμ ήταν άρτιος από τη γραμμή των βολών με 17/17, ενώ είχε 5/12 τρίποντα και οκτώ ριμπάουντ σε 41 καταιγιστικά λεπτά απόδοσης! Οι Σέλτικς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με ένα καλάθι, αλλά στο δεύτερο πέτυχαν διαφορά 20 πόντους χάρη στον Τέιτουμ και πήραν την πρόκριση στα πλέι οφ, ενώ οι Ουίζαρντς θα έχουν ακόμα μία ευκαιρία απέναντι στους Πέισερς.

Ο Κέμπα Ουόκερ πρόσθεσε 29 πόντους με 6/14 τρίποντα κι ο Τρίσταν Τόμπσον έκανε νταμπλ νταμπλ με μία ντουζίνα πόντους κι άλλα τόσα ριμπάουντ στο ενεργητικό του. Δεν χρειάστηκε … άλλος διψήφιος για τους Σέλτικς.

Οι Ουίζαρντς πλήρωσαν την κακή απόδοση των κορυφαίων τους παικτών, αφού ο Ράσελ Ουέστμπρουκ κι ο Μπράντλεϊ Μπιλ τα “έσπασαν”. Ο Μπιλ έβαλε 22 πόντους με 1/6 τρίποντα και 10/25 σουτ συνολικά, ενώ ο Ρας είχε 20 πόντους με 0/4 σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα και 6/18 σουτ στο σύνολο! Πού να πάνε οι Ουίζαρντς με αυτά τα νούμερα από τους χαρισματικούς τους ηγέτες;

Ο Ουέστμπρουκ πρόσθεσε 14 ριμπάουντ αλλά μόλις πέντε ασίστ. Ο Ις Σμιθ με 17 πόντους (6/8 σουτ) ήταν αναλογικά ο καλύτερος παίκτης της Ουάσινγκτον που περιμένει τους Πέισερς στην πρωτεύουσα για να παίξουν την πρόκριση στα πλέι οφ και να πάνε στο ραντεβού με τους Σίξερς που έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στην ανατολική περιφέρεια.