Το στάξε ο Μίντλετον! Άνοιξαν λογαριασμό οι Μπακς απέναντι στους Χιτ (videos)

2021-05-22T23:05:22+00:00 2021-05-22T23:29:40+00:00.

22/May/21 23:05

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο Μλιγουόκι οι Μαϊάμι Χιτ απέδειξαν πως θα αποτελέσουν “μπελά” για την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά δεν κατάφεραν στη παράταση να κάνουν το break αφού ο Κρις Μίντλετον με ένα τεράστιο σουτ στο 0,5 πριν τη λήξη έγραψε το 1-0 με 109-107.

Μετά τους περυσινούς ημιτελικούς στην Ανατολή όπου το Μαϊάμι θριάμβευσε και έφτασε μέχρι τους τελικούς του ΝΒΑ, Μπακς και Χιτ αναμετριούνται και φέτος αυτή τη φορά στη πρώτη φάση των playoffs και ο πρώτος αγώνας της σειράς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στη παράταση -με buzzer beater του Μπάτλερ 99-99- και εκεί ο Μίντλετον με ένα τεράστιο σουτ 0,5 πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 109-107!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που ένα ακόμα παιχνίδι απέναντι στους Χιτ έφαγε πολύ… μπασκετικό ξύλο και τραυματίστηκε και στον αγκώνα αγωνίστηκε για 45 λεπτά και είχε 26 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο μεγάλος πρωταγωνιστής Κρις Μίντλετον τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Επίσης σπουδαίο ματς ειδικά στην άμυνα πάνω στον Αντεμπάγιο έκανε ο Λόπεζ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της ομάδας του Έρικ Σπόελστρα προσπάθησαν ο Ρόμπινσον με 24 πόντους (7/13 τρίποντα) και 2 ασίστ και ο Ντράγκιτς με 25 πόντους και 2 ασίστ, ενώ ο Μπάτλερ είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για το game 2 και πάλι στο Μιλγουόκι (25/5, 02:30), ενώ να επισημανθεί πως η σειρά κρίνεται στις 4 νίκες και η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά της Ανατολής είτε τους Μπρούκλιν Νετς είτε τους Μπόστον Σέλτικς.