O μεγάλος Γιόκιτς νίκησε τον απίθανο Λίλαρντ, έκαναν το 1-1 οι Νάγκετς (Video)

2021-05-25T07:58:05+00:00 2021-05-25T07:58:05+00:00.

25/May/21 07:58

Ο Νίκολα Γιόκιτς δεν άφησε αυτή τη φορά τον Ντάμιαν Λίλαρντ να πανηγυρίσει…

Ο μεγάλος Joker μέτρησε 38 πόντους έναντι 42 του “Dame Time” που έδωσε ρεσιτάλ έξω από τα 7.25 μέτρα κι οι Νάγκετς πέτυχαν μεγάλη νίκη με 128-109, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 πριν αυτή μεταφερθεί στο Πόρτλαντ για τη συνέχεια της.

Οι Νάγκετς άντεξαν στο μπαράζ τριπόντων του Λίλαρντ στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο άσος των Μπλέιζερς μέτρησε 32 από τους 42 πόντους του με οκτώ εύστοχα τρίποντα! Πήραν προβάδισμα 12 πόντων παρά την ευστοχία του Λίλαρντ και κρατώντας τον χαμηλά στο δεύτερος μέρος, πήραν δίκαια και άνετα τη νίκη και τη ρεβάνς από το Game1 της σειράς. Έπαιξε 42 λεπτά και τέλειωσε το ματς με 9/16 τρίποντα και 11/24 συνολικά (11/13 βολές), ενώ πρόσθεσε και 10 ασίστ. Δεν ήταν αρκετά.

Ο Γιόκιτς πρόλαβε να πετύχει 38 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής, ενορχηστρώνοντας την επίθεση των Νάγκετς. Ο Σέρβος σέντερ, φαβορί για το βραβείο του MVP, είχε ακόμα οκτώ ριμπάουντ και πέντε τελικές πάσες, σουτάροντας με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας καθώς είχε 15/20 σουτ (2/4 τρίποντα) και 6/6 βολές. Αντίστοιχα οι σέντερ των Μπλέιζερς, Γιούρκιτς και Καντέρ, έβαλαν συνολικά… 11 πόντους (7+4).

Ο Μάικλ Πόρτερ πρόσθεσε 18 πόντους, ο Πολ Μίλσαπ έβαλε 15 από τον πάγκο, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Φακούντο Καμπάτσο που έπαιξε 30 λεπτά και είχε 12 πόντους με 4/10 σουτ, έξι ασίστ, τρία κλεψίματα κι ένα μπλοκ! Μία ντουζίνα πόντους και επτά ασίστ είχε ο Μόντε Μόρις που ήρθε από τον πάγκο των Νάγκετς.