Νικς: Στο όνομα του Ρόδου (Ρόουζ) ισοφάρισαν με ανατροπή του Χοκς (Video)

2021-05-27T07:29:41+00:00 2021-05-27T07:29:41+00:00.

27/May/21 07:29

Οι Νικς βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. 0-1 στη σειρά και 13 πόντους πίσω από τους αποφασισμένους Χοκς. Ευτυχώς όμως είχαν τον Ντέρικ Ρόουζ που τους κράτησε ζωντανούς μέχρι να ενεργοποιηθούν οι υπόλοιποι…

Μπροστά σε 16.200 φασαριόζους φιλάθλους στο Madison Square Garden, οι Νικς επικράτησαν με 101-92 των Χοκς, ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 και πέτυχαν έτσι την πρώτη τους νίκη σε πλέι οφ εδώ και οκτώ χρόνια!

Ο μεγάλος Ντέρικ Ρόουζ πέτυχε 26 πόντους κι έπαιξε 39 λεπτά, αφού ο κόουτς Τιμποντό προσπάθησε να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του κι ο πρώην MVP ήταν ο μοναδικός που τα κατάφερνε. Πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο όταν οι Χοκς προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους διαφορά και τον ξεκίνησε στο βασικό σχήμα στο δεύτερο μέρος, ώστε να ηγηθεί της αντεπίθεσης.

Ο Ρόουζ ανταποκρίθηκε και πάλι, αλλά ευτυχώς για τους Νικς, ήρθε επιτέλους η βοήθεια του “πιο βελτιωμένου παίκτη της σεζόν”, Τζούλιους Ραντλ αλλά και του Ρέτζι Μπούλοκ.

Ο Ραντλ τα έχει σπάσει στη σειρά (6/23 στην πρεμιέρα, 5/16 τα ξημερώματα), ξεκινώντας το Game2 με 0/6 σουτ και δύο πόντους στο ημίχρονο. Έβαλε όμως 13 στο δεύτερο 24λεπτο έχοντας 4/5 εντός πεδιάς και μαζί με τον Ρόουζ και τον Μπούλοκ που πέτυχε τέσσερα τρίποντα (15π. συνολικά, 4/7τριπ.), γύρισαν το παιχνίδι.

Οι Νικς πήραν μία διαφορά 10 πόντων, επιστρέφοντας ολοκληρωτικά στο παιχνίδι, αλλά οι Χοκς χάρη κυρίως στον Τρέι Γιανγκ που κάνει υπέροχη σειρά (30π., 32 στην πρεμιέρα και το νικητήριο καλάθι) επέστρεψαν και πάλι. Ο Ρόουζ όμως έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Νικς κι ο Μπούλοκ με ένα τρίποντο σφράγισε τη νίκη των Νικς μπροστά στους εκστασιασμένους, φανατικούς φίλους τους.

Ο Γιανγκ είχε 4/7 τρίποντα και επτά ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ 18 πόντους πέτυχαν ο Μπογκντάνοβιτς αλλά με 2/13 τρίποντα. Στους 18 σταμάτησε κι ο ΝτιΆντρε Χάντερ, ενώ καταποντίστηκε ο Τζον Κόλινς που έμεινε άποντος σε 15 λεπτά, ενώ φορτώθηκε με πέντε φάουλ στο μαρκάρισμα του Ραντλ. Ο Καπέλα είχε μόλις τέσσερις πόντους, αλλά μέτρησε πέντε μπλοκ και 12 ριμπάουντ.

Η σειρά πηγαίνει στην Ατλάντα όπου οι Χοκς θα παίξουν μπροστά σε κατάμεστες εξέδρες αφού πήραν τη σχετική άδεια!