Γιάννης και Μπακς πήραν τις… σκούπες μαζί τους στο Μαϊάμι (Video)

2021-05-28T07:12:14+00:00 2021-05-28T07:12:14+00:00.

28/May/21 07:12

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο Κρις Μίντλετον, ο Τζρου Χόλιντεϊ και οι συμπαίκτες τους στους Μπακς, πήραν μαζί τους και … σκούπες στο Μαϊάμι. Μία νίκη απέμεινε για να το κάνουν στους Χιτ…

Σαρωτικοί ήταν και πάλι οι Μπακς, που διέλυσαν με 113-84 τους Χιτ μπροστά σε 17.000 φίλους των περσινών φιναλίστ του ΝΒΑ κι έκαναν το 3-0 στη σειρά που δεν… έχει επιστροφή βάσει προϊστορίας στο ΝΒΑ! Ουδεμία ομάδα γύρισε από το 0-3 και οι Χιτ που έχουν συντριβεί στα τελευταία δύο ματς της σειράς, δεν νομίζουμε πως θα αποτελέσουν εξαίρεση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μέτρησε 17 πόντους και 17 ριμπάουντ (5 ασίστ) με 6/12 σουτ και 5/7 βολές, αλλά δεν χρειάστηκε τόσο πολύ το σκοράρισμα του αφού αρκετοί συμπαίκτες του πήγαν ψηλά για ένα ακόμα παιχνίδι. Ο Κρις Μίντλετον μέτρησε 22 πόντους (3/9 τρίποντα), ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 19 με 7/10 εύστοχα σουτ και 12 ασίστ στο ενεργητικό του!

Είναι χαρακτηριστικό πως το Μαϊάμι έχει χάσει τρία ματς όλα κι όλα φέτος με 29+ πόντους διαφορά, όλα από τους Μπακς! Τα δύο μάλιστα σε αυτή τη σειρά των πλέι οφ. Ίσως οι Μπακς θέλουν να πάρουν εκδίκηση για τον περσινό τους αποκλεισμό και τις απανωτές ήττες από τους Χιτ, ίσως όχι, αλλά το αποτέλεσμα μετράει και είναι επιβλητικό υπέρ του Γιάννη και της παρέας του.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 26-14 στην πρώτη περίοδο, στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 13 πόντους κι η διαφορά διπλασιάστηκε στο τέλος του τρίτου 12λεπτου! Η διαφορά υπέρ των Μπακς έφτασε ακόμα και τους 32 πόντους, ενώ η άμυνα τους κράτησε τους περισσότερους Χιτ στα χαμηλά.

Ο Τζίμι Μπάτλερ έβαλε 19 πόντους (6 ασίστ) με 7/17 σουτ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο πρόσθεσε 17 κι ο Νεμάνια Μπιέλιτσα 14 για τους Χιτ που είχαν 9/32 τρίποντα και έμειναν στο 37% από τη σκληρή και αποτελεσματική άμυνα των Μπακς.

Το Μιλγουόκι θα έχει την ευκαιρία να τελειώσει τη σειρά το Σάββατο και να πάει στα ημιτελικά της Ανατολής όπου θα αντιμετωπίσει πιθανότατα τους Νετς.