Λέικερς: Ντέιβις, ΛεΜπρόν και Σρέντερ… έλιωσαν τους Σανς (Video)

2021-05-28T07:37:13+00:00 2021-05-28T07:41:35+00:00.

28/May/21 07:37

Οι Λέικερς βρήκαν τον εαυτό τους την κατάλληλη στιγμή. Το σούπερ σταρ δίδυμο, Άντονι Ντέιβις και ΛεΜπρόν Τζέιμς, μαζί με τον εξαιρετικό Ντένις Σρέντερ, φροντίζουν για αυτό…

Οι Λέικερς νίκησαν εύκολα με 109-95 τους Σανς στο Λος Άντζελες μπροστά σε 7.800 θεατές (χαμηλή ακόμα η προσέλευση λόγω Covid19) και έκαναν το 2-1 στη σειρά, με δεύτερη συνεχόμενη, νίκη επί των Σανς που έχασαν το αβαντάζ έδρας και δείχνουν αδύναμοι να σταματήσουν την τριάδα των πρωταθλητών.

Ο Άντονι Ντέιβις ήταν και πάλι ασταμάτητος- όπως στο Game2- μετρώντας 34 πόντους με (12/14 βολές, 11/20 δίποντα) και 11 ριμπάουντ, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς 21 πόντους και εννιά ασίστ (επτά λάθη), οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη που τους έδωσε το προβάδισμα και τα ηνία της σειράς στα χέρια τους.

Όπως στο δεύτερο ματς, έτσι και σε αυτό, ο Ντένις Σρέντερ ήρθε να προστεθεί δίπλα στους χαρισματικούς συμπαίκτες του, αποδεικνύοντας πως η προσθήκη του λειτουργεί ιδανικά για τον κόουτς Βόγκελ. Ο Σρέντερ μέτρησε 20 πόντους με 6/11 σουτ και 7/8 βολές κι εκμεταλλεύτηκε και σε αυτό το παιχνίδι την αδυναμία του Κρις Πολ (παίζει με ενοχλήσεις) να αντέξει στο ρυθμό του ταχύτατου Γερμανού πόιντ γκαρντ.

Έπειτα από ένα σκληρό πρώτο ημίχρονο (43-40 μπροστά οι Λέικερς), οι γηπεδούχοι δημιούργησαν στην τρίτη περίοδο τη διαφορά που τους έδωσε ουσιαστικά τη νίκη. Οι Λέικερς ξέφυγαν με 13 πόντους και δεν υπήρξε ποτέ επιστροφή για τους Σανς που δεν δυσκολεύτηκαν και εντέλει δεν κατάφεραν να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον ξεχώρισε με 11/15 σουτ (22π., 11ρ.), ενώ ο Κάμερον Πέιν πρόσθεσε 15 με 3/5 τρίποντα. Με τον Ντέβιν Μπούκερ όμως, εγκλωβισμένο κι άστοχο, να μένει στους 19 πόντους με 6/19 σουτ, οι Σανς δεν είχαν ελπίδα. Όπως φυσικά κι όταν ο Κρις Πολ σε 27 λεπτά συμμετοχής, δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά (7π., 6ασ.).