Τρέι Γιανγκ: Εσείς με… φτύνετε, εγώ σας νικάω – Στο 2-1 οι Χοκς (Video)

2021-05-29T07:14:10+00:00 2021-05-29T07:14:10+00:00.

29/May/21 07:14

Ο Τρέι Γιανγκ πέτυχε 21 πόντους και μοίρασε 14 ασίστ, οδηγώντας τους Χοκς σε μεγάλη νίκη με 105-94 επί των Νικς που τους δίνει το προβάδισμα στη σειρά με 2-1!

Ο Γιανγκ ξεπέρασε το περιστατικό με το φτύσιμο εναντίον του στο Game2 και ηγήθηκε των Χοκς μπροστά σε περίπου 15.500 φανς της ομάδας του, στο πρώτο του παιχνίδι πλέι οφ στην Ατλάντα.

Μπορεί να μην έβαλε το νικητήριο καλάθι όπως στο Game1 ή να πέτυχε 30αρες (το έκανε στα δύο πρώτα ματς της σειράς), αλλά ήταν αυτός που άναψε τη σπίθα για να πάρουν οι Χοκς μία σημαντική και τελικά καταλυτική διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Χοκς προηγήθηκαν με 14 πόντους διαφορά στο 24′, χάρη σε ένα 29-13 στην τρίτη περίοδο. Αυτή η διαφορά διαμορφώθηκε στο τελευταίο μισό της δεύτερης περιόδου.

Έκαναν ένα 22-5 κατά των άστοχων Νικς κι ο Γιανγκ συνέβαλλε στους 18 πόντους, με πέντε προσωπικούς κι ασίστ στους υπόλοιπους 13! Τέλειωσε το ημίχρονο με 14 πόντους και 10 τελικές πάσες στο ενεργητικό του, βάζοντας την υπογραφή του στη νίκη.

Οι Νικς δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν και δεν γινόταν αλλιώς αφού έπαιζε… μόνος του ο Ντέρικ Ρόουζ!

Ο προ δεκαετίας MVP ήταν χάρμα οφθαλμών. Πέτυχε 30 πόντους ξεκινώντας- επιτέλους- στο βασικό σχήμα του κόουτς Τιμποντό, έχοντας 13/21 σουτ (3/5τριπ.) και πέντε ασίστ σε 39 λεπτά συμμετοχής, αλλά η μοναξιά του ήταν απερίγραπτη.

Ο Τζούλιους Ραντλ – πιο βελτιωμένος παίκτης στο ΝΒΑ φέτος- συνέχισε τις κακές εμφανίσεις στη σειρά, μετρώντας μόλις 14 πόντους με 2/15 σουτ (!) και 8/8 βολές, πρόσθεσε 11 ριμπάουντ αλλά μόλις δύο τελικές πάσες. Με 9/30 τρίποντα έναντι 16/27, οι Νικς δεν είχαν τύχη.

Επτά παίκτες των Χοκς πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων κι ένας (Λου Ουίλιαμς) είχε 9π., με τον Μπογκντάνοβιτς να έχει 15, τον Τζον Κόλινς 14, τον Καπέλα 13 (12ριμπ.) και ο πλουραλισμός αυτός, αποδείχτηκε καθοριστικός για τη νίκη της Ατλάντα.