50αρα πάλι ο Τέιτουμ: Οι Σέλτικς θα πέσουν όταν… πέσει ο Τζέισον (Video)

2021-05-29T07:36:05+00:00 2021-05-29T07:37:21+00:00.

29/May/21 07:36

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε (και πάλι) 50 πόντους και κράτησε ζωντανούς τους Σέλτικς με μεγάλη νίκη 125-119 επί Νετς, μειώνοντας τη σειρά σε 2-1!

Ήταν πραγματικά συγκλονιστικός. Ο Τέιτουμ πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 50 πόντους – το τρίτο 50+ παιχνίδι του στη σεζόν, το ένα στο play in τουρνουά – και με δικά του καθοριστικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο, κράτησε τη νίκη των Σέλτικς που δεν έδειχναν ικανοί να κοντράρουν τους Νετς. Θα πέσουν όμως, όταν … πέσει κι ο Τζέισον Τέιτουμ που διαμέλισε την άμυνα του Μπρούκλιν που δεν είχε απάντηση σε κάθε μία από τις πολλές κινήσεις του υπέροχου αυτού 23χρονου φόργουορντ.

Ο Τέιτουμ είχε 16/30 εύστοχα σουτ, με 5/11 τρίποντα και 13/15 βολές, ενώ πρόσθεσε έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 41 υπέροχα λεπτά συμμετοχής, στα οποία ο αθεόφοβος υπέπεσε σε μόλις ένα λάθος!

Οι Σέλτικς μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με ένα προβάδισμα 12 πόντους, αλλά οι Νετς το πάλεψαν ως το τέλος μέχρι να τους ρίξει κάτω ο Τέιτουμ.

Είχε όμως και βοήθεια από τον Μάρκους Σμαρτ με 23 πόντους (5/8 τρίποντα) και τον Τρίσταν Τόμπσον με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Εβάν Φουρνιέ στάθηκε άξια με 17 (4/7 τρίποντα).

Ο Κάιρι Ίρβινγκ επέστρεψε στη Βοστόνη παίζοντας μπροστά στο κοινό των Σέλτικς που τον αποδοκίμαζε σε κάθε ευκαιρία κι αυτός τα έσπασε με 6/17 σουτ και 16 πόντους στο σύνολο.

Οι Νετς είχαν σε υπέροχη βραδιά τον Τζέιμς Χάρντεν που μέτρησε 41 πόντους με 7/12 τρίποντα και 10 ασίστ στο ενεργητικό του , αλλά και τον Κέβιν Ντουράντ που σταμάτησε στους 39 (4κλ.)! Από εκεί και πέρα όμως το… χάος. Οι υπόλοιποι έξι παίκτες των Νετς έβαλαν όλοι μαζί 23 πόντους και έτσι στερήθηκαν των λύσεων που σε άλλα ματς είχαν πέρα των Big3.

Ο Μάικ Τζέιμς δεν αγωνίστηκε, ενώ ο Τζεφ Γκριν θα χάσει ολόκληρη τη σειρά με τραυματισμό, μειώνοντας τις καλές επιλογές του κόουτς Στιβ Νας.