Κλίπερς: Διπλό break … απάντηση στους Μάβερικς (Video)

2021-05-31T07:53:19+00:00 2021-05-31T07:53:19+00:00.

31/May/21 07:53

Oι Κλίπερς απάντησαν με διπλό break στους Μάβερικς που είχαν προηγηθεί με 2-0 στο Λος Άντζελες, αλλά δεν κατάφεραν να πάνε πίσω στην Καλιφόρνια με μία νίκη στο Ντάλας…

Ο Καουάι Λέοναρντ μέτρησε 29 πόντους και 10 ριμπάουντ (με 11/15 σουτ), ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 20 κι οι Κλίπερς διέλυσαν με 106-81 τους Μάβερικς, ισοφαρίζοντας τη μεταξύ τους σειρά σε 2-2.

Το γεγονός ότι ο Λούκα Ντόντσιτς έπαιξε τραυματίας (ήταν να μην αγωνιστεί καν) έπαιξε σαφώς το ρόλο του. Ο Λούκα έπαιξε, τελικά, με μπανταρισμένο το χέρι του και έδειχνε συχνά πυκνά να πονάει στον ώμο του.

Όπως και να ‘χει, το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό για τον Λούκα και τους Μάβερικς. Ο Ντόντσιτς έπαιξε 39 λεπτά, αλλά έμεινε στους 19 πόντους- τους μισούς από το μέσο όρο του στη σειρά που είναι 38- και είχε κακά ποσοστά ευστοχίας, με 9/24 σουτ.

Για μία ακόμα φορά, μάλιστα, τα έσπασε από τη γραμμή των βολών, έχοντας … 0/5! Σουτάρει στη σειρά με ποσοστό περίπου στο 40%!!!

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις έβαλε 18, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά παρότι ο κόουτς Λου ξεκίνησε με σέντερ τον Μάρκους Μόρις κι όχι τον “λίγο” Ζούμπατς. Δεν αγωνίστηκε καν ο Κάζινς, ενώ τραυματίας είναι ο Σερζ Ιμπάκα. Ο Μαριάνοβιτς – συμμετοχή έκπληξη- ήταν πιο ουσιαστικός θα λέγαμε (12π., 5/9 σουτ).

Η άμυνα των Κλίπερς έδειξε τα “δόντια” της από την αρχή. Πήραν διαφορά 16 πόντων στο ημίχρονο, αλλά δεν σταμάτησαν λεπτό να πιέζουν. Ο Ρέτζι Τζάκσον μέτρησε 15 πόντους κι ο Νικολά Μπατούμ έβαλε 10.