Οι Ουίζαρντς μείωσαν, οι Σίξερς έχασαν και τον… Εμπίντ! (Video)

2021-06-01T07:11:36+00:00 2021-06-01T07:11:36+00:00.

01/Jun/21 07:11

Οι Σίξερς θέλησαν να “σκουπίσουν” τη σειρά -την πρώτη τους εδώ και 36 χρόνια- μέσα στην Ουάσινγκτον. Και μάλλον θα το έκαναν, αλλά έχασαν νωρίς στο παιχνίδι τον Τζοέλ Εμπίντ κι οι Ουίζαρντς πήραν τη νίκη με 122-114, μειώνοντας σε 3-1.

Το θέμα είναι απλό: είναι καλά ο Εμπίντ ή όχι; Ο ηγέτης των Σίξερς και βασικός πρωταγωνιστής στην κανονική περίοδο και τη σειρά με τους Ουίζαρντς, έπεσε άτσαλα σε προσπάθεια του μπροστά στον Ρόμπιν Λόπεζ που τον έκοψε χωρίς παράβαση και παρότι συνέχισε για λίγα λεπτά, τελικά αποχώρησε στο τέλος της πρώτης περιόδου χωρίς να επιστρέψει!

Ο Εμπίντ είχε οκτώ πόντους κι έξι ριμπάουντ μέχρι να αποχωρήσει στα 11 λεπτά συμμετοχής του, οι Σίξερς είχαν πάρει προβάδισμα ακόμα και 11 πόντων μαζί του, αλλά όλα άλλαξαν.

Οι πρώτες πληροφορίες λένε πως χτύπησε στη μέση και πονάει στο γόνατο και οι Σίξερς περιμένουν με αγωνία τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Όχι μόνο για τη συνέχεια της σειράς με τους Ουίζαρντς, αφού τον χρειάζονται πάση θυσία στην πορεία τους για τον τελικό.

Με τον Εμπίντ εκτός γηπέδου, οι Ουίζαρντς πήραν τα πάνω τους. Είναι χαρακτηριστικό για τους σέντερ τους, πως ο Γκάφορντ τέλειωσε το ματς με 12 πόντους και 4/4 σουτ κι ο Ρόμπιν Λόπεζ με 16 και 8/11! Το σκιάχτρο του Εμπίντ έλειπε βλέπετε.

Οι Ουίζαρντς προηγήθηκαν με 92-78 στο τέλος της τρίτης περίοδου, αλλά οι Σίξερς αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν με τον Ντάνι Γκριν, 4:30 πριν το φινάλε του αγώνα!

HACK-A-BEN

Και τότε ξεκίνησε το HACK-A-BEN! Ο Μπεν Σίμονς μπήξε στο Game4 με 0/9 βολές και είχε 1/3 ως το τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Ολοκλήρωσε με 5/11 και ο Ρούι Χατσιμούρα (20π.-13ριμπ.) έβαλε ένα τρίποντο με 45,6” για τη λήξη για να κάνει το 118-112 και να σφραγίσει τη νίκη.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πέτυχε το 12ο τριπλ νταμπλ καριέρας στα πλέι οφ, έχοντας 19 πόντους, 21 ριμπάουντ και 14 ασίστ αλλά με μόλις 3/19 σουτ! Πέτυχε όμως 13/16 βολές. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ μέτρησε 27 κι ο Ντάβις Μπέρτανς 15 για τους Ουίζαρντς που θα πάνε στη Φιλαδέλφεια για να πάρουν μία νίκη εκτός έδρας και να προσπαθήσουν να πετύχουν το ακατόρθωτο: να γυρίσουν τη σειρά από 0-3, κάτι που καμία ομάδα στο ΝΒΑ δεν έχει πετύχει!

Ο Τόμπι Χάρις είχε 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Μπεν Σίμονς τέλειωσε το ματς με 13 και 12 αντίστοιχα. Στους 15 σταμάτησε ο Ταϊρίς Μάξεϊ, ενώ ο κόουτς Ρίβερς δεν έβαλε για πολλή ώρα τον Ντουάιτ Χάουαρντ (14′) αντί του Εμπίντ.