Τρίτο “μπρέικ” οι Μάβερικς: Το έπος του Λούκα πήγε να εξελιχθεί σε τραγωδία (Video)

2021-06-03T08:09:19+00:00 2021-06-03T08:25:09+00:00.

03/Jun/21 08:09

Ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 42 πόντους και οι Μάβερικς νίκησαν με 105-100 τους Κλίπερς, για τρίτη φορά στο Λος Άντζελες, φτάνοντας σε ματς-μπολ (3-2 νίκες) και με την ευκαιρία να κλείσουν τη σειρά στο Ντάλας.

Κι όμως: το έπος του Λούκα που πέτυχε και ρεκόρ καριέρας με 14 ασίστ στα πλέι οφ, πήγε να εξελιχθεί σε τραγωδία, αφού οι Κλίπερς είχαν την ευκαιρία να νικήσουν ή να ισοφαρίσουν, γυρνώντας το παιχνίδι από το -10 στο τελευταίο δίλεπτο!

Οι Μάβερικς μπήκαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 91-75, με τον Ντόντσιτς να έχει πετύχει 40 πόντους! Από εκεί και πέρα όμως είχε κακές επιλογές και πολλά άστοχα σουτ (17/37 συνολικά, 6/12 τρίποντα, 2/3 βολές). Οι Κλίπερς μείωσαν αρχικά σε 95-91, αλλά ο Χάρνταγουεϊ κι ο Πορζίνγκις έβαλαν δύο σερί τρίποντα, με 2:10 να απομένουν στο χρονόμετρο.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Ο Ρέτζι Τζάκσον κι ο Μάρκους Μόρις έβαλαν δύο τρίποντα κι ο Καουάι με γκολ φάουλ έφερε το ματς στον πόντο (101-100) σε λιγότερο από ενάμισι λεπτό. Ο Ντόντσιτς έκανε λάθος κι οι Κλίπερς είχαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα.

Ο Τέρανς Μαν βιάστηκε, όμως, έδωσε μία πάσα στον Μπατούμ που αστόχησε από κοντά και ο Χάρνταγουεϊ με δύο βολές έκανε το 103-100, οκτώ δεύτερα πριν το συναρπαστικό φινάλε. Ο Λέοναρντ πήρε την προσπάθεια (επίσης κάπως βιαστικά) από τη γωνία για να ισοφαρίσει, αστόχησε και το τρίτο μπρέικ των Μαβς ήταν γεγονός!

Είναι το πέμπτο παιχνίδι που δεν κερδίζει ο γηπεδούχος, κάτι που έχει να συμβεί από το 1995 και η μόλις τρίτη σειρά στην ιστορία των πλέι οφ που γίνεται κάτι ανάλογο!

Ο Λούκα ήταν πραγματικά υπέροχος στις τρεις πρώτες περιόδους, οδηγώντας τους Μάβερικς σε μεγάλα προβαδίσματα. Έμεινε μόλις δύο πόντους κάτω από το προσωπικό του ρεκόρ σε πλέι οφ, εκθέτοντας την άμυνα των Κλίπερς, μία από τις καλύτερες του ΝΒΑ. Έπαιζε μόνος του, βάζοντας σχεδόν τους μισούς πόντους ως το 91-75, αλλά σταμάτησε εκεί: “Έπαιξα πραγματικά άσχημα στην τέταρτη περίοδο”, σχολίασε για το… αυτονόητο ο Λούκα που αγωνίστηκε 43 λεπτά.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ με 20 πόντους ήταν ο μοναδικός άλλος “διψήφιος” για τους Μάβερικς (6/19 σουτ, 5/5 βολές), ενώ εννιά έβαλε ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς που ξεκίνησε βασικός (20 λεπτά), δίπλα στον Πορζίνγκις (8π.) για να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι σέντερ για τους Κλίπερς ξεκίνησε ο Μάρκους Μόρις.

Ο Πολ Τζορτζ μέτρησε 23 πόντους (10 ριμπάουντ, έξι ασίστ), ο Καουάι Λέοναρντ έμεινε στους 20 με 1/7 τρίποντα και 7/19 σουτ συνολικά, ενώ άλλους τόσους έβαλε ο Ρέτζι Τζάκσον.