Ο μυθικός Μπούκερ κι οι Σανς απέκλεισαν τους πρωταθλητές Λέικερς! (Video)

2021-06-04T07:43:36+00:00 2021-06-04T07:46:03+00:00.

04/Jun/21 07:43

Ο μυθικός Ντέβιν Μπούκερ κι οι Σανς έστειλαν τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και τους πρωταθλητές Λέικερς στο σπίτι τους, με τεράστιο διπλό μέσα στο… σπίτι τους!

Ο Μπούκερ έκανε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 47 (!) πόντους κι οι Σανς νίκησαν εύκολα με 113-100 τους Λέικερς, με τον ΛεΜπρόν να αποκλείεται για πρώτη φορά στην καριέρα του από τον πρώτο γύρο!

Οι Σανς τέλειωσαν με 4-2 τη σειρά με τρεις σερί νίκες, στις οποίες έλειπε ή έπαιξε ελάχιστα ο Άντονι Ντέιβις. Ο άσος των Λέικερς ξεκίνησε στην πεντάδα, αλλά αγωνίστηκε για μόλις πέντε λεπτά πριν τον προδώσει και πάλι ο προσαγωγός του. Όλα πλέον ήταν ανοικτά για τους “καυτούς” Σανς.

Ο Μπούκερ έκανε απίθανα πράγματα σε αυτό το πρώτο 12λεπτο, βάζοντας 22 πόντους, ενώ οι Λέικερς όλοι μαζί 14! Το ματς ξεκίνησε με 36-14 και αυτό το “σοκ και δέος” δεν μπόρεσαν οι Λέικερς να το αντιστρέψουν. Ο Μπούκερ τέλειωσε το ημίχρονο με 33 πόντους έχοντας 7/8 εύστοχα τρίποντα!

Ο ΛεΜπρόν πέτυχε 29 πόντους (3/10 τρίποντα) και προσπάθησε να αντιστρέψει την κατάσταση και μαζί με τους συμπαίκτες του (Σρέντερ 20, Κάλντγουελ-Πόουπ 19) να μειώσουν τη διαφορά. Έφτασαν ως και τους 10 πόντους στα μισά της τέταρτης περιόδου αλλά οι Σανς βρήκαν λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο κι από άλλους παίκτες.

Ο Κρις Πολ – που θυμίζουμε πως ξεκίνησε τη σειρά με τραυματισμό και οι Σανς έχασαν δύο ματς- μέτρησε οκτώ πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο εκπληκτικός Τζέι Κράουντερ, είχε 6/9 τρίποντα και 18 πόντους που “σκότωσαν” τους Λέικερς.

Ο Μπούκερ τέλειωσε με 47 πόντους έχοντας κάνει ρεκόρ καριέρας από την τρίτη περίοδο κιόλας! Είχε 8/10 τρίποντα, 9/9 βολές και 15/22 σουτ συνολικά ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ. Προς το τέλος του αγώνα, μάλιστα, αποβλήθηκε μαζί με τον Τζέι Κράουντερ αφού άρχισαν τα “γαλλικά” πανηγυρίζοντας προς τους παίκτες των Λέικερς.

Αυτή ήταν η πρώτη πρόκριση των Σανς στο δεύτερο γύρο των πλέι οφ από το 2010 και θα αντιμετωπίσουν τους Νάγκετς έχοντας οι πρώτοι το αβαντάζ της έδρας.

Οι Λέικερς έχασαν με τραυματισμό μέσα στο παιχνίδι και τον Άλε Καρούσο (έπαιξε 8 λεπτά) που ίσως θα μπορούσε να βάλει… φρένο στον Μπούκερ, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Αντρέ Ντράμοντ.