Τζαζ: Ο “Spida” το γύρισε, ο Γκομπέρ σφράγισε την πρώτη νίκη κατά των Κλίπερς (Video)

2021-06-09T07:39:28+00:00 2021-06-09T07:47:42+00:00.

09/Jun/21 07:39

Η αρένα στο Σολτ Λέικ Σίτι ήταν κατάμεστη και “βαμμένη” στα χρώματα των Τζαζ. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ και οι συμπαίκτες του δεν τους απογοήτευσαν..

Ο “Spida” πέτυχε 45 πόντους με 6/15 τρίποντα , ο Ρούντι Γκομπέρ έκοψε το τελευταίο σουτ του Μάρκους Μόρις, για την ισοφάριση και οι Γιούτα Τζαζ επικράτησαν με 112-09 των Κλίπερς, κρατώντας το αβαντάζ της έδρας στο ξεκίνημα της ημιτελικής τους σειράς στη Δύση!

Οι Τζαζ γύρισαν από το -14 στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να “βγάζει φωτιές”, πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα τους 32 από τους 45 προσωπικούς του πόντους!

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον πέτυχε άλλα τόσα τρίποντα (6/14) σκοράροντας μόνο έξω από τη γραμμή των 7.25 μέτρων κι άλλους τόσους πρόσθεσε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς για τους Τζαζ που από το -14, πέρασαν μπροστά 103-93 χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 21-9, περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Οι Κλίπερς αντέδρασαν και μείωσαν με τρίποντο του Πολ Τζορτζ σε 112-109 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Ο Μίτσελ αστόχησε κι οι Κλίπερς είχαν μία ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Καουάι και Τζορτζ δεν μπόρεσαν να βρουν το ελεύθερο σουτ και η μπάλα έφτασε στον Μάρκους Μόρις που είχε ως τότε 1/7 τρίποντα. Ο Ρούντι Γκομπέρ τον έκοψε, ο Μόρις ξαναπροσπάθησε με τον Γάλλο γίγαντα πάνω του και η τύχη του μακρινού σουτ ήταν ίδια.

Ο Καουάι Λέοναρντ πέτυχε 23 πόντους, ενώ Πολ Τζορτζ είχε 20 για τους Κλίπερς που θα έχασαν για πρώτη φορά εκτός έδρας στα φετινά πλέι οφ, αφού μέτρησαν τρεις επιτυχίες στο Ντάλας!

Ο Λουκ Κέναρντ πρόσθεσε 18 ερχόμενος από τον πάγκο (4/6 τρίποντα), ενώ 11 έβαλε ο Ίβιτσα Ζούμπατς που και πάλι ήρθε από τον πάγκο, με τον Μάρκους Μόρις να ξεκινάει βασικός απέναντι στον Γκομπέρ (10π., 12ριμπ., 2κοψ.).