Οι Γιούτα Τζαζ έβαλαν πλώρη για τελικούς με ασταμάτητο Μίτσελ (Video)

2021-06-11T08:18:00+00:00 2021-06-11T08:18:00+00:00.

11/Jun/21 08:18

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ έβαλε 37 πόντους κι οι Γιούτα Τζαζ έβαλαν πλώρη για τους τελικούς του ΝΒΑ, επικρατώντας με 117-111 των Κλίπερς που καλούνται ξανά να γυρίσουν από το 0-2!

Θυμίζουμε πως οι Μάβερικς είχαν προηγηθεί με 2-0 με δύο εκτός έδρας νίκες επί των Κλίπερς, αλλά οι τελευταίοι επέστρεψαν και προκρίθηκαν με 4-3.

Ο “Spida” Μίτσελ πέτυχε 37 πόντους με 15/29 σουτ (6/12 τρίποντα, τέσσερις ασίστ) κι έγινε ο πρώτος παίκτες στην ιστορία των πλέι οφ για τους Τζαζ από το 1988 και τον Καρλ Μαλόουν, που πετυχαίνει 35+ πόντους σε back to back παιχνίδια!

Με 27 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κι ένα τρίποντο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Μίτσελ έβαλε μπροστά τους Τζαζ με 74-55 και το ματς φαινόταν χαμένο για τους “Κλιπς”. Δεν έγινε έτσι όμως…

Οι φιλοξενούμενοι Κλίπερς γύρισαν ολοκληρωτικά το παιχνίδι χάρη στην τριάδα Ρέτζι Τζάκσον (29), Πολ Τζορτζ (27) και Καουάι Λέοναρντ (21). Πήραν μάλιστα προβάδισμα με 101-99- το πρώτο αλλά μοναδικό στο παιχνίδι.

Οι Τζαζ επιστράτευσαν την άμυνα τους και υποχρέωσαν τους Κλίπερς σε εννιά σερί αποτυχημένα σουτ! Με επί μέρους σκορ 14-2 και τρίποντο του Ινγκλς (19π., 4/7), οι Τζαζ που έπαιξαν και πάλι χωρίς τον Μάικ Κόνλεϊ, ξέφυγαν με 113-103, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Ο Μίτσελ που …έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλε ένα ακόμα δύσκολο καλάθι 43” πριν το τέλος και κλείδωσε τη νίκη και το 2-0.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον – καλύτερος “έκτος παίκτης” της σεζόν- έβαλε 24 πόντους (6/9 τρίποντα), ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε 16 κι ο “αμυντικός της χρονιάς”, Ρούντι Γκομπέρ, μέτρησε 13 με 20 ριμπάουντ (19 αμυντικά), δύο κλεψίματα και τρία μπλοκ!

Ο Τζάκσον είχε 29 με 4/8 τρίποντα και κυρίως αυτός με τον Πολ Τζορτζ (27π., 10ριμπ., 6ασ.) γύρισαν το παιχνίδι, μια και ο Καουάι έμεινε στους δύο πόντους (21 συνολικά, πέντε ασίστ) στην τέταρτη περίοδο.