Οι Σίξερς επέβαλαν το νόμο τους μέσα στην Ατλάντα (Video)

2021-06-12T07:29:33+00:00 2021-06-12T09:52:41+00:00.

12/Jun/21 07:29

Ούτε ο τραυματισμός του Ντάνι Γκριν μόλις στο τέταρτο λεπτό, ούτε τα επαναλαμβανόμενα χτυπήματα στο σώμα του Τζοέλ Εμπίντ πτόησαν τους Σίξερς! Επέβαλλαν το νόμο τους μέσα στην Ατλάντα και επικρατώντας με 127-111 των Χοκς, πήραν προβάδισμα 2-1 στη σειρά και ανέκτησαν έτσι το αβαντάζ της έδρας στον έναν ημιτελικό της Ανατολής…

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 27 πόντους (9ριμπ., 8ασ.) παρότι ολόκληρο το βράδυ αντιμετώπισε το νταμπλ τιμ των γηπεδούχων Χοκς και προσπερνώντας δύο φορές χτύπησε! Τη μία γύρισε τον αστράγαλο του και την άλλη πέφτοντας άτσαλα στο παρκέ με την πλάτη. Μην ξεχνάμε πως αγωνίζεται με μερικώς κομμένο το μηνίσκο του. Παρόλα αυτά έπαιξε 34 λεπτά και ηγήθηκε της μεγάλης νίκης των Σίξερς, παίρνοντας αυτή τη φορά τεράστια βοήθεια από αρκετούς παίκτες.

Ο Τόμπι Χάρις ήταν και πάλι άκρως αποτελεσματικός με 22 πόντους (10/16 σουτ) στο ενεργητικό, ενώ ο Μπεν Σίμονς ανταποκρίθηκε και στα επιθετικά του καθήκοντα, παρότι σε ολόκληρη τη σειρά κυνηγάει να σταματήσει τον Τρέι Γιανγκ. Ο Αυστραλός γκαρντ πέτυχε 18 πόντους (7/11 σουτ, 4/8 βολές), ενώ μοίρασε και επτά ασίστ.

Ο Φουρκάν Κορκμάζ ανέλαβε δράση με 14 πόντους (ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ) παίζοντας αρκετή ώρα αντί του Ντάνι Γκριν που χτύπησε στον προσαγωγό μόλις στο τέταρτο λεπτό.

Οι Σίξερς “καθάρισαν” το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο. Μπήκαν σε αυτήν με προβάδισμα πέντε πόντων και με επί μέρους σκορ 34-19, διέλυσαν το όνειρο των Χοκς να πάρουν ξανά το προβάδισμα για δεύτερη φορά στη σειρά. Η διαφορά έφτασε και τους 22 πόντους, χωρίς οι γηπεδούχοι να καταφέρουν τίποτα περισσότερο από το να μειώσουν λιγάκι.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Χοκς στην Ατλάντα μετά 13 συνεχόμενες επιτυχίες!

Ο Τρέι Γιανγκ μέτρησε 28 πόντους με οκτώ ασίστ (9/17 σουτ), ενώ ο Τζον Κόλινς πρόσθεσε 23 με 10/12 δίποντα! Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 19 (7/13 σουτ), ενώ ο Κλιντ Καπέλα είχε οκτώ πόντους και 16 ριμπάουντ, χωρίς και πάλι να καταφέρει να σταματήσει το “βουνό” που παίζει σαν MVP (δεύτερος στην ψηφοφορία) και λέγεται Τζοέλ Εμπίντ!