Mίντλετον και Γιάννης αρνήθηκαν να αποκλειστούν… και τώρα τελικός! (Video)

2021-06-18T07:20:32+00:00 2021-06-18T07:20:32+00:00.

18/Jun/21 07:20

Ο Κρις Μίντλετον έκανε το παιχνίδι της ζωής του στα πλέι οφ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σάρωσε μέσα στο “ζωγραφιστό” και οι Μπακς αρνήθηκαν να αποκλειστούν, νικώντας επιβλητικά με 104-89 τους Νετς, ωθώντας τη σειρά σε έβδομο παιχνίδι… τελικό στο Μπρούκλιν!

Για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι “μίλησε” η έδρα στη συναρπαστική σειρά, με το ηγετικό δίδυμο των Μπακς να κάνει κουμάντο στο γήπεδο. Ο Κρις Μίντλετον έκανε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 38 πόντους κι εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, καθώς είχε 11/16 σουτ (5/8 τρίποντα) και 11/12 βολές, ενώ πρόσθεσε 10 ριμπάουντ, πέντε ασίστ κι άλλα τόσα κλεψίματα!

Ο Γιάννης δεν ρίσκαρε μακρινά σουτ (καμία προσπάθεια για τρίποντο) και είχε 30 πόντους- με 12/20 δίποντα και 6/10 βολές- και 17 ριμπάουντ (τρεις ασίστ), κάνοντας… σκόνη τους Νετς μέσα στις ρακέτες! Δήλωσε μάλιστα δυναμικά την παρουσία του όταν οι Νετς μείωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους στην τέταρτη περίοδο (82-77), βάζοντας επτά σε ένα σερί 14-0 των Μπακς που “κλείδωσε” την “do or die” νίκη στο Μιλγουόκι.

Για ένα ακόμα παιχνίδι στο Ουισκόνσιν, οι Μπακς κράτησαν τους Νετς χαμηλά, κάτω από τους 96 πόντους (83 και 89 στα υπόλοιπα ματς. Η σκληρή τους άμυνα απέδωσε, ποτέ δεν ένιωσαν πραγματική απειλή και δεν πέταξαν αυτή τη φορά στα σκουπίδια την υπέρ τους διαφορά όπως έγινε στη Νέα Υόρκη. Οι Μπακς δεν είχαν καλή σύνδεση με το καλάθι από μακριά (7/33 τρίποντα, 1/10 ο Χόλιντεϊ που έβαλε 21 πόντους), αλλά βρήκαν άλλο τρόπο να σκοράρουν, αφού ο Μίντλετον τα έβαλε από παντού και είχαν 26-4 σκορ στους αιφνιδιασμούς.

Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν και πάλι εξαιρετικό πετυχαίνοντας 32 πόντους με 15/30 σουτ (2/8 τρίποντα, 0/2 βολές) σε 40 λεπτά αγώνα αυτή τη φορά (είχε παίξει 48 στο στο Game5), αλλά υπέπεσε σε επτά λάθη πιεσμένος από την άμυνα των Μπακς.

Δύο φορές οι Νετς μείωσαν στους πέντε πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Μπακς απάντησαν αμέσως, πότε με τον Μίντλετον, πότε με τον Γιάννη.

Ο Ντουράντ δεν είχε συμπαράσταση αυτή τη φορά, αφού ο Τζεφ Γκριν (27 πόντοι στο προηγούμενο ματς) έμεινε στους πέντε, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν ανέβηκε λιγάκι, 16 πόντοι, αλλά ακόμα δεν δείχνει να έχει βρει τον εαυτό του μετά την επιστροφή του από τραυματισμό στο προηγούμενο παιχνίδι.

Ο Μπλέικ Γκρίφιν έβαλε 12 πόντους και κανείς άλλος παίκτης των Νετς δεν πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων (9π. ο Τζο Χάρις).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε πέντε λεπτά και είχε 2/2 βολές, ένα μπλοκ, ένα ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.