Οι Κλίπερς στους τελικούς της Δύσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους με “ήρωα” τον Μαν! (Video)

2021-06-19T07:52:39+00:00 2021-06-19T07:52:39+00:00.

19/Jun/21 07:52

Χρειάστηκαν 51 χρόνια για να γιορτάσουν οι “φτωχοί συγγενείς” του Λος Άντζελες. Οι Κλίπερς νίκησαν με 131-119 τους Τζαζ και προκρίθηκαν με 4-2 στους τελικούς της Δύσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους, χάρη σε μία επική ανατροπή με πρωταγωνιστή τον… Τέρανς Μαν! Ήταν ο… άνθρωπος τους.

Χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ για δεύτερο σερί ματς, οι Κλίπερς γύρισαν από το -25 με τον Τέρανς Μαν να κάνει εντυπωσιακό ρεκόρ καριέρας με 39 πόντους και να φτάνουν στην τέταρτη σερί νίκη (131-119) επί της ομάδας με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ! Όταν όμως προηγείσαι με 25 πόντους και χάνεις από μία ομάδα που έπαιξε δίχως τον ηγέτη της… δεν αξίζεις να πας στον τελικό.

Ήταν η πρώτη πρόκριση των Κλίπερς στα 51 χρόνια ιστορίας που έχαναν με 22 πόντους στο ημίχρονο και 25 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, διάστημα στο οποίο ο Τέρανς Μαν πέτυχε 20 πόντους και το σκορ ήταν 41-22 υπέρ των γηπεδούχων. Οι Κλίπερς πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 40-12 για να γυρίσουν τούμπα το ματς και τελικά να πάρουν μία νίκη χωρίς άγχος, προκαλώντας φρενήρεις πανηγυρισμούς στους περίπου 18.000 φίλους τους!

Ο Μαν είχε 39 πόντους με 7/10 τρίποντα ξεκινώντας βασικός αντί του Καουάι και … προφανώς μας έκανε να ξεχάσουμε ότι έλειπε ο σταρ της ομάδας που αν ξεπεράσει τον τραυματισμό του στο γόνατο, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει έναν ακόμα τίτλο.

Ο Πολ Τζορτζ έκανε ένα ακόμα συγκλονιστικό παιχνίδι, πλησιάζοντας το τριπλ νταμπλ με 28 πόντους, εννιά ριμπάουντ και επτά ασίστ, ενώ φοβερός ήταν ο Ρέτζι Τζάκσον με 27 και 10 ασίστ. Αμφότεροι έκλεψαν από τρεις κατοχές, με τους Κλίπερς να προκαλούν “ζαλάδα” στην επίθεση των Τζαζ στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχαν 47 πόντους έναντι… 72 στο πρώτο!

Ο Νικολά Μπατούμ με 16 πόντους (4/6τριπ.) ήρθε για να συμπληρώσει την περιφερειακή τριάδα των συμπαικτών του.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ έκανε κι αυτός ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 39 πόντους και 9/14 τρίποντα, αλλά θα πάει σπίτι του με κατεβασμένο το κεφάλι καθώς ούτε αυτός κατάφερε να σταματήσει την κατηφόρα των Τζαζ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον πέτυχε 21 πόντους- όλους στη δεύτερη περίοδο όταν οι Τζαζ έκαναν ένα 39-19 κι έδειχναν σίγουροι πως θα πάρουν τη νίκη και θα επιστρέψουν στο Σολτ Λέικ Σίτι για τον “τελικό”. Άλλους τόσους έβαλε ο Ρόις Ο’Νιλ (10ριμπ.), ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ έμεινε στους 12 (10ριμπ., κανένα μπλοκ), δείχνοντας να μην μπορεί να ακολουθήσει το χαμηλό σχήμα των Κλίπερς με Μάρκους Μόρις στο πέντε ή ακόμα και τον Μπατούμ!