Συγκλονιστικός Γιάννης, επική πρόκριση των Μπακς παρά το απίστευτο ματς του Ντουράντ (Video)

2021-06-20T07:18:41+00:00 2021-06-20T07:21:53+00:00.

20/Jun/21 07:18

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός με 40 πόντους και οι Μπακς έφτασαν στο δεύτερο τελικό της Ανατολής σε τρία χρόνια (2019, 2021) έπειτα από την επική τους πρόκριση με 115-111 στην παράταση στο Μπρούκλιν και παρά το απίστευτο ματς του Κέβιν Ντουράντ!

Ο Γιάννης έπαιξε 50 λεπτά, βάζοντας 40 πόντους με 8/14 βολές, 2/6 τρίποντα και 13/18 δίποντα, μάζεψε 13 ριμπάουντ και μοίρασε πέντε ασίστ, οδηγώντας μαζί με το Κρις Μίντλετον (23π.) τους Μπακς στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας καθώς πέτυχαν το μοναδικό “break” στην απίστευτη σε εξέλιξη σειρά! Ο Greek Freak κέρδισε τις περισσότερες μάχες μέσα στη ρακέτα, έβαλε σπουδαία και καθοριστικά καλάθια και έδειξε τον ηγετικό του χαρακτήρα και στα 50 λεπτά που αγωνίστηκε.

Τώρα οι Μπακς περιμένουν τώρα τους Σίξερς ή τους Χοκς στους τελικούς, με τους πρώτους να έχουν το αβαντάζ της έδρας αν περάσουν, ενώ οι Μπακς θα το αποκτήσουν εφόσον περάσει ο Τρέι Γιανγκ κι η παρέα του.

Ο Ντουράντ έπαιξε και στα 53 λεπτά, έβαλε 48 πόντους ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σχεδόν με την εκπνοή της κανονικής περιόδου, χάρη σε ένα απίστευτο σουτ πατώντας οριακά τη γραμμή των 7.25 μέτρων! Ο Γιάννης προσπάθησε να δώσει τη νίκη αλλά η προσπάθεια που πήρε ήταν υπό κάκιστες συνθήκες και δεν βρήκε το στόχο.

Ο “KD” έκανε ρεκόρ στο ΝΒΑ σε Game7 με 48 πόντους (17/36 σουτ, 10/11 βολές, 9ριμπ., 6ασ.) αλλά το σουτ που επιχείρησε στο τέλος της παράτασης (0,3”_ σε μία σχεδόν παρόμοια φάση με εκείνη του κανονικού παιχνιδιού, δεν βρήκε καν τη στεφάνη και οι Μπακς πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκριση.

Ο Κρις Μίντλετον ήταν αυτός που 40” πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στους Μπακς στην παράταση, η οποία κρίθηκε με σκορ 6-2! Ο Γιάννης είχε ισοφαρίσει λίγο νωρίτερα, ενώ οι Νετς πέτυχαν ένα καλάθι με τον Μπρους Μπράουν (14π.) στο ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου και μετά… τίποτα.

Ο Μίντλετον έβαλε 23 με 9/26 σουτ, αλλά είχε επίσης 10 ριμπάουντ, έξι ασίστ και πέντε κλεψίματα! Ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 19, ενώ 13 πόντους σημείωσε ο Τζρου Χόλιντεϊ με μόλις 5/23 σουτ, ενώ είχε ακόμα οκτώ ασίστ.

Χωρίς τον Ίρβινγκ και με τον Τζέιμς Χάρντεν να βάζει 23 πόντους (9ριμπ., 9ασ.) αλλά με 2/12 τρίποντα, οι Νετς στηρίχθηκαν και πάλι στον Ντουράντ, όπως έγινε στο Game5, που όμως τότε ολοκληρώθηκε με νίκη χάρη στους 49 πόντους του “KD”.

O Mπλέικ Γκρίφιν έβαλε 17 και μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τζο Χάρις είχε 10. Οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν μόλις από τρεις αναπληρωματικούς και σκόραρε μόνο ο Πατ Κόνατον (9π.), θυμίζοντας μπάσκετ άλλων δεκαετιών που οι βασικοί δεν έβγαιναν από το παρκέ. Ένα λεπτό έπαιξε ο Θανάσης, καθόλου ο Μάικ Τζέιμς.