Τρομεροί Γιάννης και Χόλιντεϊ ισοπέδωσαν τον Γιανγκ και τους Χοκς! (Video)

2021-06-26T07:24:28+00:00 2021-06-26T07:24:28+00:00.

26/Jun/21 07:24

Ο τρομερός Γιάννης Αντετοκούνμπο μαζί με τον Τζρου Χόλιντεϊ απάντησαν στον Τρέι Γιανγκ και τους Χοκς, ισοπεδώνοντας τους με 125-91 στο Μιλγουόκι, στέλνοντας τη σειρά των τελικών της Ανατολής στην Ατλάντα στο 1-1!

Ο Γιάννης μέτρησε 25 πόντους με 11/15 δίποντα (0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), εννιά ριμπάουντ και έξι ασίστ και μπορεί να μη σας φαίνονται… εξωπραγματικά νούμερα, αλλά έπαιξε μόλις 29 λεπτά. Δεν χρειάστηκε παραπάνω αφού οι Μπακς προηγήθηκαν ακόμα και 35 (!) πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (32 στο ημίχρονο), διαλύοντας τους Χοκς και ειδικά τον Τρέι Γιανγκ που έκανε το χειρότερο από τα 13 παιχνίδια του στα πλέι οφ ως τώρα.

Το είχε πει ο Γιάννης: “Πρέπει να σταματήσουμε την εύκολο δίοδο του Τρέι προς το καλάθια” και αυτό ακριβώς έγινε με τον Τζρου Χόλιντεϊ να αποδεικνύει για ποιο λόγο είναι ένας από τους καλύτερους “twoo way” παίκτες. Αφενός ήταν αυτός που κυρίως κράτησε τον άσο των Χοκς στους 15 πόντους (1/8 τρίποντα)- είχε +20 σε όλα τα προηγούμενα ματς της postseason- υποχρεώνοντας το σε ισοφάριση αρνητικού ρεκόρ καριέρας εννιά λαθών κι αφετέρου έβαλε 22 πόντους στην επίθεση (3/4 τρίποντα) με επτά ασίστ στο ενεργητικό του.

Τους 19 τους έβαλε στο πρώτο μέρος, όπου μεγαλούργησε ο Γιάννης με φοβερές spin moves που η άμυνα των Χοκς … απλά παρακολουθούσε.

Ο Γιάννης ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο διάστημα στο οποίο οι Μπακς καθάρισαν το παιχνίδι κι ισοφάρισαν. Ειδικά στη δεύτερη περίοδο, οι Μπακς έκαναν ένα επί μέρους σκορ 43-17 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους.

Σκόραραν 20 σερί πόντους και υποχρέωσαν τον Τρέι Γιανγκ σε οκτώ λάθη στο πρώτο ημίχρονο! Δεν αγωνίστηκε καθόλου στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα.

Ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 16 πόντους με 3/3 τρίποντα πριν αστοχήσει σε δύο, ενώ ο Κρις Μίντλετον έμεινε και πάλι σχετικά χαμηλά (15π.) αλλά ήταν ο κορυφαίος πασέρ των γηπεδούχων Μπακς με οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του.

Έπαιξε δέκα λεπτά κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και πέτυχε ένα καλάθι με κάρφωμα.

Ο Γκαλινάρι μέτρησε 12 πόντους, ενώ Ρέντις (πρώτη συμμετοχή μετά το σοβαρό του τραυματισμό στον αχίλλειο) και Τζον Κόλινς έβαλαν από 11 για τους Χοκς που ως τώρα έχουν χάσει όλα τα Game2 στα φετινά πλέι οφ, αλλά πήραν τις προκρίσεις στις προηγούμενες δύο σειρές.