Ο Πολ Τζορτζ κι οι Κλίπερς αρνούνται να παραδοθούν (Video)

2021-06-29T07:28:23+00:00 2021-06-29T07:28:23+00:00.

29/Jun/21 07:28

Ο Πολ Τζορτζ και οι Κλίπερς αρνούνται να παραδοθούν, ακόμα και μέσα στο Φοίνιξ…

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 41 πόντους κι οι Κλίπερς πέρασαν επιβλητικά με 116-102 από το Φοίνιξ, στερώντας από τους Σανς το πρώτο “ματς-μπολ” πρόκρισης στους τελικούς του ΝΒΑ!

Η αρένα των Σανς ήταν ντυμένη στα γιορτινά της και περίπου 17.000 φίλοι των Σανς πήγαν για να πανηγυρίσουν την πρώτη πρόκριση σε τελικούς από το 1993. Οι Κλίπερς όμως είχαν διαφορετική άποψη, για μία ακόμα φορά σε αυτά τα πλέι οφ.

Παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ αλλά και τον Ίβιτσα Ζούμπατς, είδαν στο πρόσωπο του Πολ Τζορτζ – μοιραίου σε δύο ματς στη σειρά- να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 41 πόντους σε ισάριθμα λεπτά και μάλιστα με 15/20 σουτ και 8/8 βολές! Πρόσθεσε μάλιστα 13 ριμπάουντ, έξι ασίστ και τρία κλεψίματα, ενώ έβαλε σχεδόν τους μισούς πόντους του (20) στην τρίτη περίοδο.

“Αν θέλουν να μας αποκλείσουν, τότε θα πρέπει να δουλέψουν περισσότερο”, ήταν η δήλωση του Πολ Τζορτζ.

Ο Ρέτζι Τζάκσον συνέχισε τις μεγάλες του εμφανίσεις στην Postseason με 23 (4/7 τρίποντα), ενώ ο Μάρκους Μόρις- παλιός παίκτης των Σανς – πρόσθεσε 22, είτε ως βασικός σέντερ (ξεκίνησε) είτε σε πάουερ φόργουορντ.

Τεράστια βοήθεια με 15 πόντους σε μόλις 11 λεπτά πήραν οι Κλίπερς από τον ΝτεΜάρκους Κάζινς.

Οι Κλίπερς προηγήθηκαν με 15 πόντους κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, αλλά κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να προηγηθούν για πρώτη φορά με 62-61 στην τρίτη περίοδο. Οι “Κλιπς” απάντησαν με σερί 10-0 χάρη στον Πολ Τζορτζ κι αργότερα προηγήθηκαν με 91-78. Για μία ακόμα φορά οι γηπεδούχοι απάντησαν μειώνοντας σε 98-94, επτά λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, αλλά και πάλι ένα σκορ 10-2, έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος. Οριστικά και χωρίς αμφισβήτηση πλέον ως το φινάλε.

Ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 31 πόντους με 4/6 τρίποντα, αλλά 9/22 σουτ συνολικά, ενώ ο Κρις Πολ έχασε την πρώτη του ευκαιρία να πάει για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικούς του ΝΒΑ στα 16 χρόνια που παίζει στη λίγκα. Πέτυχε 22 πόντους και μοίρασε οκτώ ασίστ.

Ο Κάμερον Τζόνσον πρόσθεσε 14, ενώ ο ΝτιΆντρε Έιτον δεν ανταποκρίθηκε, μένοντας στους 10 πόντους (11 ριμπάουντ).

Η σειρά επιστρέφει στο Λ.Α. με τους Κλίπερς να έχουν για μία ακόμα φορά φέτος ένα ματς μπροστά τους με 2-3 εις βάρος τους, όπως και με τους Μάβερικς.