Οι Σανς στους τελικούς από τα χέρια του εξωπραγματικού Κρις Πολ! (Video)

2021-07-01T07:28:02+00:00 2021-07-01T07:28:02+00:00.

01/Jul/21 07:28

Ο Κρις Πολ δεν γινόταν να χάσει κι αυτό το ραντεβού. Περίμενε 16 χρόνια για να πάει σε αυτό. Έβαλε 41 πόντους κατά της παλιάς του ομάδας τους Κλίπερς- με αυτούς που δεν μπόρεσε να πετύχει την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ- στους οποίους προκρίθηκαν οι Σανς για πρώτη φορά από το 1993!

Οι υπέροχοι Σανς νίκησαν εύκολα με 130-103 τους αποκαμωμένους Κλίπερς που έπαιξαν ολόκληρη τη σειρά δίχως τον Καουάι Λέοναρντ και με σκορ 4-2 πήραν την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ για τρίτη φορά στην ιστορία τους (χωρίς τίτλο), περιμένοντας τώρα τους Μπακς ή τους Χοκς που βρίσκονται στο 2-2!

Η προηγούμενη συμμετοχή τους σε τελικούς υπό την ηγεσία του Τσαρλς Μπάρκλεϊ ήταν το 1993, όταν έχασαν από τους Μπουλς του Μάικλ Τζόρνταν.

Ο Κρις Πολ έκανε μία αδιανόητη εμφάνιση ισοφαρίζοντας με 41 πόντους το ρεκόρ καριέρας του στα πλέι οφ, έχοντας 7/8 τρίποντα, οκτώ ασίστ και μηδέν λάθη σε 35 μαγικά λεπτά συμμετοχής! Δεν ήθελε αυτή τη φορά να αποκλειστεί, δεν μπορούσε να αφήσει αυτήν την ευκαιρία να πάει χαμένη, ξεσπώντας στο τέλος για την επιτυχία του ιδίου και της ομάδας που φέτος το καλοκαίρι πήγε και την έκανε νικήτρια.

Οι Σανς είχαν να μπουν στα πλέι οφ από το 2010, τότε που τελευταία φορά μάλιστα, έφτασαν ως τους τελικούς της Δύσης κόντρα στους Λέικερς. Αυτή τη φορά κέρδισαν τους συγκάτοικους τους στο “Staples Center” και πάνε για τον πρώτο τους τίτλο.

Ο “CP3” ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για τους Σανς μετρώντας 31 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (!), οι οποίοι ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα (+9 στο ημίχρονο) και δεν άφησαν τους Κλίπερς να αντιδράσουν αυτή τη φορά. Στην τελευταία περίοδο (33-20) δημιουργήθηκε κι η μεγάλη διαφορά στο σκορ.

Ο Ντέβιν Μπούκερ μέτρησε 22 πόντους, ενώ ο Τζέι Κράουντερ πρόσθεσε 19 με 5/9 τρίποντα, προσθέτοντας σκορ και βοήθειες στον Κρις Πολ. Ο ΝτιΆντερ Έιτον – Νο1 επιλογή στο ντραφτ 2018- πρόσθεσε 16 πόντους με 8/10 δίποντα και 17 ριμπάουντ.

Ο Πολ Τζορτζ δεν κατάφερε αυτή τη φορά να κάνει τη διαφορά, μένοντας στους 21 πόντους (41 στο Game5), ενώ θα του μείνει η “στάμπα” του μοιραίου, αφού σε δύο ματς της σειράς έχασε δύο ζευγάρια βολών σε κρίσιμες στιγμές που ίσως είχαν διαμορφώσει διαφορετικά το αποτέλεσμα και οι Κλίπερς έφταναν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε τελικούς του ΝΒΑ.

Ο Μάρκους Μόρις με 26 πόντους (έπαιζε κι αυτός τραυματίας εδώ και μερικά ματς) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς που αγωνίστηκαν χωρίς και τον Ίβιτσα Ζούμπατς. Χαμηλά έμεινε ο Ρέτζι Τζάκσον στους 13 πόντους, ο καλύτερος παίκτης τους μετά τον Πολ Τζορτζ σε αυτή την εξαιρετική σειρά.