Στους τελικούς οι Μπακς! Η παρέα του Γιάννη έκανε τη δουλειά με ΤΕΡΑΣΤΙΟ διπλό στην Ατλάντα

2021-07-04T04:57:27+00:00 2021-07-04T05:45:00+00:00.

04/Jul/21 04:57

Οι Μπακς έκαναν το 4-2 κόντρα στους Χοκς και θα βρεθούν στους Τελικούς του ΝΒΑ μετά το 1974!

Το (πρώτο) όνειρο, έγινε πραγματικότητα!

Οι Μπακς των Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο βρίσκονται στους Τελικούς του ΝΒΑ, μετά το 107-118 κόντρα στους Χοκς στην Ατλάντα και το 4-2 στην τελική σειρά της Ανατολής!

Τα ”Ελάφια” έκλεισαν εισιτήριο για τους Τελικούς μετά το 1974 και συνολικά για τρίτη φορά στην ιστορία τους, με τον απόλυτο στόχο να είναι το τρόπαιο, που έχει κατακτηθεί μόλις μία φορά πριν από 50 χρόνια!

Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, με το δεύτερο να έχει την σφραγίδα των φιλοξενούμενων. Στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 29-44, οι Μπακς καθάρισαν ουσιαστικά το ματς (72-91), παρά την αντίδραση των γηπεδούχων στην τέταρτη (106-113) με τον Μίντλετον να είναι όλα τα λεφτά.

Ο αστέρας του Μιλγουόκι μέτρησε 32 πόντους-7 ασίστ, με τους 23 να έρχονται στο τρίτο 12λεπτο. Από κοντά και ο επίσης εξαιρετικός Χόλιντεϊ με 27-9 (9 ριμπάουντ), ενώ ο Θανάσης αγωνίστηκε για μόλις 1′ με 1 κλέψιμο. Θυμίζουμε ότι ο Γιάννης δεν έπαιξε, αλλά χάρηκε με την ψυχή του την επιτυχία αυτή όντας στον πάγκο.

Για την Ατλάντα, δεν έφτανε το ρεκόρ καριέρας του Ρέντις με 6/7 τρίποντα και συνολικά προσπάθησε με 21 πόντους, ενώ με 20 πρόσθεσε ο Μπογκντάνοβιτς. Ο Τρε Γιανγκ, που έδειξε ότι δεν ήταν στην κατάσταση που επιθυμούσε μετά τον τραυματισμό του, είχε 14 πόντους και 9 ασίστ (0/6 τρίποντα), 0 Καπελά 14 πόντους-9 ριμπάουντ και ο Κόλινς 13-11.

Στους Τελικούς περιμένουν ήδη οι Σανς, με το πρώτο ματς να γίνεται στις 6/7 στο Φοίνιξ.

Τα 12λεπτα: 24-28, 43-47, 72-91, 107-118