Σανς: Καθαρό 1-0 με φοβερό Κρις Πολ παρά την επιστροφή του Γιάννη

2021-07-07T06:27:19+00:00 2021-07-07T06:27:19+00:00.

07/Jul/21 06:27

Ο Κρις Πολ έκανε ακόμα ένα φοβερό παιχνίδι κι οι Σανς πήραν καθαρό προβάδισμα με 1-0 επικρατώντας με 118-105 των Μπακς, παρά την επιστροφή με νταμπλ νταμπλ από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο…

Ο Κρις Πολ μέτρησε 32 πόντους- τους 16 στην τρίτη περίοδο που οι Σανς πήραν καθαρή διαφορά – στον πρώτο του τελικό καριέρας στο ΝΒΑ έπειτα από 16 χρόνια και έδωσε το προβάδισμα απέναντι στον Γιάννη που έκανε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ αλλά έδειξε να είναι πιο διστακτικός. Λογικό γαρ αφού φοβάται το γόνατο του, το οποίο του στέρησε δύο σερί παιχνίδια κι η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη ως την τελευταία στιγμή.

Ο Κρις Πολ είχε 32 πόντους με 12/19 σουτ (4/7 τρίποντα) και εννιά ασίστ (2 λάθη) και έδρασε καθοριστικά στην τρίτη περίοδο όταν οι Σανς με σκορ 35-27 πήραν διαφορά 16 πόντων που ποτέ δεν καλύφθηκε.

Ο Ντέβιν Μπούκερ στάθηκε δίπλα του με 27 πόντους αλλά με 1/8 τρίποντα (8/21 σουτ), ενώ ο ΝτιΆντρε Έιτον είχε εντυπωσιακή παρουσία στις ρακέτες μετρώντας 22 πόντους (8/10 σουτ) και 19 ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Ο Γιάννης προσπάθησε να βρει ρυθμό, δεν πήρε πολλές προσπάθειες (6/11 σουτ, 1/2τριπ. και 7/12 βολές)αλλά έπαιξε 35 λεπτά φορτωμένος κάποια στιγμή με πέντε φάουλ. Ο Γιάννης έκλεισε το ματς με ένα δυναμικό νταμπλ νταμπλ με 17 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και τέσσερις ασίστ , έχοντας και δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ. Σίγουρα ο τραυματισμός του επηρέασε την απόδοση του, αφού μην ξεχνάμε πως έλειψε από τα τελευταία… 2,5 παιχνίδια και δεν ήταν 100% έτοιμος να παίξει.

Ο Κρις Μίντλετον συνέχισε τις σπουδαίες εμφανίσεις έχοντας 29 πόντους (5/12 τρίποντα) αλλά δεν έφταναν για τους Μπακς που επέστρεψαν στους τελικούς για πρώτη φορά από το 1974, ενώ οι Σανς το έκαναν μετά το 1993.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε μία δύσκολη βραδιά σε άμυνα και επίθεση μένοντας στους 10 πόντους (4/14 σουτ) και εννιά ασίστ, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 17 (3/5τριπ.).

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα των Μπακς σε Game1 των πλέι οφ, καθώς κέρδισαν μονάχα τους Χιτ που έτσι κι αλλιώς τους “σκούπισαν”.