Σανς: Ρεκόρ ιστορίας με 20 τρίποντα, έκρυψαν την μπάλα στο τέλος του ημιχρόνου (Video)

2021-07-09T07:24:58+00:00 2021-07-09T07:24:58+00:00.

09/Jul/21 07:24

Oι Σανς έχτισαν έξω από τα 7.25 μέτρα τη μεγάλη δεύτερη νίκη τους κατά των Μπακς στους τελικούς του ΝΒΑ (2-0), σημειώνοντας ρεκόρ ιστορίας με 20 τρίποντα!

Ο Ντέβιν Μπούκερ έβαλε 31 πόντους με 7/12 τρίποντα, ενώ οι Σανς σούταραν με το εκπληκτικό 50% έξω από την άρκτο των 7.25 μέτρα, “σκοτώνοντας” τους Μπακς στο Game2 των τελικών! Από τρία τρίποντα πέτυχαν ο Μάικαλ Μπρίτζες -αναλογικά ο πιο… άστοχος αφού είχε 3/9 εύστοχα- που έκανε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 27 πόντους, αλλά κι ο Κρις Πολ (3/5) με τον Τζέι Κράουντερ (επίσης 3/5).

Παρόλα αυτά, η πιο χαρακτηριστική στιγμή του αγώνα έγινε στο τέλος του ημιχρόνου και δεν αφορούσε σε σουτ τριών πόντων. Οι Σανς γύρισαν την μπάλα 10 φορές σε 15 δευτερόλεπτα, οι Μπακς κατάφερναν διαρκώς να έχουν παίκτη μπροστά στο σουτ, αλλά μολονότι η άμυνα έδειχνε να κερδίζει τη “μάχη”, η μπάλα κατέληξε στον ΝτιΆντρε Έιτον που με γκολ φάουλ έκλεισε το ημίχρονο.

Οι Σανς ξέφυγαν με 11 πόντους, διαφορά που παρότι δεν θεωρείται πολύ μεγάλη, δεν κατάφεραν οι Μπακς ποτέ να καλύψουν. Δείτε τη φάση στο βίντεο που ακολουθεί…