ΜΟΝΟ οι Σανς έχασαν Τελικό NBA με τέτοια ποσοστά ευστοχίας

2021-07-15T08:13:18+00:00 2021-07-15T08:13:48+00:00.

15/Jul/21 08:13

Οι Σανς ήταν εξαιρετικά εύστοχοι, αλλά…

Μπακς και Σανς βρίσκονται πια στο 2-2, μετά την δεύτερη σερί νίκη των πρώτων στο Μιλγουόκι με 109-103.

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά και πιο συγκεκριμένα στην κομβική φάση με το μπλοκ του Γιάννη Αντετοκούνμπο στον ΝτιΆντρε Έιτον.

Το Φοίνιξ είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του Game 4. Και αυτό, γιατί πολύ απλά σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

Συγκεκριμένα, τελείωσε τον αγώνα με 40/78 σουτ (51,3%), δηλαδή 33/55 δίποντα (60%) και 7/23 τρίποντα (30,4%), με 16/19 βολές (84,2%).

Με αυτόν τον τρόπο, οι Σανς έγιναν η πρώτη ομάδα που σούταρε με 50+% και παρόλα αυτά έχασε σε Τελικό ΝΒΑ, την ώρα που οι αντίπαλοι είχαν κάτω από 42%.

Οι Μπακς μέτρησαν 39/97 σουτ (40,2%) με 32/68 δίποντα (47%), 7/29 τρίποντα (24,1%) και 24/29 βολές (82,8%).

Ποιο ήταν το στοιχείο που ”κάλυψε” αυτή τη διαφορά; Τα λάθη, με τους Μπακς να έχουν μόλις 5, την ώρα που Σανς είχαν 17 (5 ο Κρις Πολ).

Σε αυτό το κομμάτι στάθηκε ο προπονητής του Φοίνιξ, Μόντι Ουίλιαμς, μετά το ματς:

”Τα λάθη μας συνέτριψαν απόψε. Σουτάραμε με 50%, όμως οι Μπακς είχαν 19 περισσότερες κατοχές. Στο σύνολο του αγώνα, όταν δίνεις τόσα πολλά λάθη και τόσα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, πρέπει να ανέβεις ένα βουνό. Επίσης, όταν έχεις διαφορά στην τέταρτη περίοδο, πρέπει να κρατήσεις την μπάλα και να έχεις καλές κατοχές. Τουλάχιστον να αντέξει. Πρέπει να δω το βίντεο και να καταλάβω αν ήταν δικό μας θέμα ή η άμυνά τους. Δεν είμαι σίγουρος ακόμη”

Το ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ μπλοκ του Γιάννη και η σύγκριση με αυτό του ΛεΜπρον το ’16 (videos)

Γιάννης: “Προσπάθησα να απολαύσω τη στιγμή, χρειαζόμαστε τέτοιες εμφανίσεις του Μίντλετον”