Μπακς από ΑΤΣΑΛΙ, νίκησαν στο Φοίνιξ και ετοιμάζονται για τον τίτλο! (videos)

2021-07-18T05:45:25+00:00 2021-07-18T08:22:38+00:00.

18/Jul/21 05:45

Οι Μπακς πέτυχαν μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη στο Φοίνιξ και πλέον χρειάζονται μία ακόμα, για να στεφθούν πρωταθλητές!

Έτοιμοι για το απόλυτο όνειρο οι Μπακς μετά τον εκτός έδρας θρίαμβο τους στο πέμπτο ματς της σειράς των τελικών του ΝΒΑ.

Τα ”Ελάφια” νίκησαν για τρίτη σερί φορά τους Σανς με 119-123 και πλέον με νίκη στο Μιλγουόκι στις 21/7, θα στεφθούν πρωταθλητές για την σεζόν 2021-22.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν στο 31-21 στην πρώτη περίοδο. Αυτό άλλαξε τα επόμενα 12′, με τους φιλοξενούμενους να ”τρέχουν” ένα 24-43, για να πάρουν το προβάδισμα με το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Μπούκερ ήταν και πάλι εξαιρετικός επιθετικά και στο τρίτο 12λεπτο έκανε ό,τι μπορούσε για να βάλει σε θέση οδηγού ξανά τους Σανς, ο Μίντλετον όμως ήταν εκεί για να έρθει το +10 (90-100). Ο Χόλιντεϊ έκανε ένα συγκλονιστικός ματς και ήταν ο άνθρωπος που έβγαλε την άμυνα στο -18” και με το σκορ στο 119-120, για να δώσει ασίστ στον Γιάννη (119-122), αφού πρώτα Μπούκερ και Πολ είχαν μειώσει στον πόντο στο -56”.

Ο εκρηκτικός γκαρντ ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές με 27 πόντους-13 ασίστ, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι συγκλονιστικός με 32 πόντους (14/23 σουτ, 4/11 βολές)-9 ριμπάουντ-6 ασίστ.

Κομβικός ήταν και ο Μίντλετον με 29-7-5 και πολύ σημαντικά κρίσιμα σουτ στην τέταρτη περίοδο. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε, καθώς μπήκε στο πρωτόκολλο κορωνοϊού.

Για το Φοίνιξ, ο Μπούκερ έγινε ο πρώτος παίκτης τους στην ιστορία των τελικών με back to back ”40άρα”, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή, με τον Πολ να έχει 21 πόντους-11 ασίστ και τον Έιτον 20 πόντους-10 ριμπάουντ.

Τα 12λεπτα: 37-21, 61-64, 90-100, 119-123