Ο Ντουράντ… κράτησε την Team Usa και μετά ήρθε ο θρίαμβος με την Αυστραλία (Video)

2021-08-05T08:13:52+00:00 2021-08-05T08:35:21+00:00.

05/Aug/21 08:13

Ο Κέβιν Ντουράντ κράτησε την Team Usa στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια “καθάρισε” μαζί με τον Ντέβιν Μπούκερ και τους συμπαίκτες του, οδηγώντας τους Αμερικανούς στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων, με το επιβλητικό 97-78 επί της Αυστραλίας.

Για μία ακόμα φορά στην καριέρα του με την Εθνική ομάδα των Η.Π.Α., ο Κέβιν Ντουράντ έδειξε τη μεγάλη του κλάση και ήταν αυτός που βγήκε μπροστά όταν η κατάσταση ήταν δύσκολη και οι “Μπούμερς” είχαν απολύτως το πάνω χέρι.

Η ιστορία του πρώτου ημιτελικού διαδραματίστηκε σε… 10-15 λεπτά. Όλο το παιχνίδι κρίθηκε μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου και ως το τέλος της επόμενης.

Η Αυστραλία έκανε σπουδαίο ξεκίνημα με μπροστάρη τον Ντάντε Έξουμ και μοίρασμα του σκοραρίσματος σε Ινγκλς, Μιλς κι άλλους, παίρνοντας σοβαρό προβάδισμα 15 πόντων, 41-26, ακριβώς στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου.

Ο Κέβιν Ντουράντ έπαιζε σχεδόν μόνος του σε αυτό το διάστημα και με 17 πόντους στο ημίχρονο, κατάφερε να περιορίσει τη διαφορά στους τρεις πόντους και να αλλάξει πλήρως το μομέντουμ του αγώνα.

Αυτό φάνηκε στην τρίτη περίοδο όταν πρώτα ο ίδιος και μετά ο Μπούκερ με τον Χόλιντεϊ, άλλαξαν εντελώς τη ροή του ημιτελικού. Η Team Usa έκανε ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 32-10 κι εκεί που βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 15 πόντους και με την Αυστραλία να δείχνει απολύτως ικανή για την έκπληξη, πήραν διαφορά ασφαλείας και νίκης.

Οι Αμερικανοί NBAers ξέφυγαν με 19 πόντους διαφορά και φυσικά δεν υπήρχε επιστροφή από εκεί και πέρα για τους Αυστραλούς που για μία ακόμα φορά ήταν άτυχοι στην κλήρωση και θα πάνε σε ένα μικρό τελικό διεκδικώντας το πρώτο τους Ολυμπιακό μετάλλιο.

Η Team Usa επιστρέφει σε τελικό μετά το κάζο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας το 2019 και θα προσπαθήσουν να διατηρήσουν τον τίτλο του χρυσού Ολυμπιονίκη τον οποίο κρατούν από το Πεκίνο (2008) ως και σήμερα. Περιμένουν ως αντίπαλο τη Γαλλία- που τους νίκησε στην πρεμιέρα- ή τη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 24-21, 32-10, 23-23

ΗΠΑ: Τζόνσον, ΛαΒιν 9 (1), Λίλαρντ 5, Ντουράντ 23 (1) Μίντλετον 11 (1), Γκραντ, Τέιτουμ 9 (3), ΜακΓκι 4, Χόλιντεϊ 11, Αντεμπάγιο 3, Γκριν 2, Μπούκερ 20 (3).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Γκούλντινγκ 8 (2), Μιλς 15(3), Γκριν, Ίνγκλς 9 (2), Ντελαβεντόβα, Σόμπεϊ 5 (1), Ταϊμπούλ 6, Έξουμ 14 (2), Λάνταλ 11, Ριθ 2, Κέι 7 (1).