Ο Γιάννης επέστρεψε, οι Μπακς σάρωσαν τους Θάντερ (Video)

2021-10-11T06:57:47+00:00 2021-10-11T06:57:47+00:00.

11/Oct/21 06:57

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στα παρκέ παίζοντας για πρώτη φορά φέτος, το ίδιο συνέβη με τον Κρις Μίντλετον και τον Τζρου Χόλιντεϊ και οι Μπακς σάρωσαν τους Θάντερ με 130-110 στο Μιλγουόκι. Ήταν κι η πρώτη νίκη των πρωταθλητών στην εφετινή preseason …

Ο Γιάννης έπαιξε 17 λεπτά και μέτρησε οκτώ πόντους, εννιά ριμπάουντ κι έξι ασίστ δείχνοντας να βρίσκεται σε καλή κατάσταση παρότι έχασε πολλές προπονήσεις λόγω των ενοχλήσεων που νιώθει στο γόνατο από τον τραυματισμό του στα πλέι οφ.

Οι Μπακς έβαλαν 48 πόντους στην πρώτη περίοδο (48-32) και 81 στο ημίχρονο (!), όταν προηγήθηκαν με 81-54, ενθουσιάζοντας το κοινό τους που είδε την ομάδα για πρώτη φορά να αγωνίζεται στο γήπεδο της μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα ίδια λεπτά (17) πάτησε στο παρκέ κι ο Κρις Μίντλετον που είχε 100% ευστοχία (6/6) και 14 πόντους, όπως κι ο Χόλιντεϊ που μέτρησε 11 πόντους και τέσσερις ασίστ.

Πολύ καλός ήταν σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι ο Τζόρνταν Νουόρα, που με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς και κοντά του στάθηκε ο Ελάιζα Μπράιαντ με 14π.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πάτησε στο παρκέ 15 λεπτά και γέμισε τη στατιστική του με τέσσερις πόντους, πέντε ριμπάουντ, πέντε ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα μπλοκ. Καθόλου άσχημα…

Πήρε χρόνο συμμετοχής κι ο Γιώργος Καλαϊτζάκης που έπαιξε 12 λεπτά και πέτυχε τέσσερις πόντους, αλλά ήταν άστοχος (1/6 σουτ και 2/2 βολές). Πρόσθεσε τρία ριμπάουντ και μία ασίστ.

Κορυφαίος σκόρερ των Θάντερ ήταν ο Λου Ντορτ με 19 πόντους. Ο Σάσα Ποκουσέφσκι έπαιξε 19 λεπτά αλλά τα… έσπασε μένοντας στους δύο πόντους με 1/6 σουτ (0/4 τρίποντα) και μοίρασε μόλις μία ασίστ. Οι Θάντερ δεν έχουν πετύχει ακόμα νίκη στην preseason έπειτα από δύο παιχνίδια.