Λέικερς: Έχασαν κι από τους Κινγκς, 0-6 στην preseason (Video)

2021-10-15T07:13:37+00:00 2021-10-15T07:13:37+00:00.

15/Oct/21 07:13

Οι Λέικερς ολοκλήρωσαν την preseason με μία ακόμα ήττα. Είδηση θα ήταν να … κέρδιζαν, αφού το ρεκόρ τους στα φιλικά παιχνίδια ήταν 0-6 μετά και το 116-112 υπέρ των Σακραμέντο Κινγκς.

Οι Κινγκς προστέθηκαν στη λίστα των ομάδων που νίκησαν τους Λέικερς στην εφετινή preseason, με τον ΝτεΆαρον Φοξ να βάζει 21 πόντους και τον Τέρενς Ντέιβις να προσθέτει 20 από τον πάγκο, βάζοντας έξι τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο! Οι Κινγκς προηγήθηκαν με 35-23, παρότι στο αρχικό σχήμα των Λέικερς βρισκόταν ο ΛεΜπρόν, ο Άντονι Ντέιβις κι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ. Προφανώς κι έχει σημασία αυτό.

Ο ΛεΜπρόν έκανε σπουδαίο παιχνίδι, προλαβαίνοντας να πετύχει 30 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής, ενώ πρόσθεσε έξι ριμπάουντ κι άλλες τόσες ασίστ στο στατιστικό του. Ούτε η δική του απόδοση ήταν αρκετή για να οδηγήσει τους Λέικερς στην πρώτη τους νίκη, ούτε και το πραγματικό πρώτο καλό παιχνίδι του Ράσελ Ουέστμπρουκ με τη νέα του ομάδα.

Ο All Star πόιντ γκαρντ μέτρησε 18 πόντους με 7/12 σουτ και πέντε ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ αυτή τη φορά υπέπεσε σε μόλις τρία λάθη. Αντίθετα, απογοητευτικός ήταν ο Άντονι Ντέιβις που έπαιξε 33 λεπτά, αλλά είχε 14 πόντους με 5/18 σουτ! Πρόσθεσε πάντως 12 ριμπάουντ. Καλός ήταν ο ΝτιΆντρε Τζόρνταν που ξεκίνησε βασικός στο “πέντε”, έχοντας 12 πόντους και 11 “σκουπίδια” σε μόλις 15 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ.

Οι Κινγκς τέλειωσαν την preseason αήττητοι με ρεκόρ 4-0, αλλά όπως και για τους Λέικερς έτσι και για αυτούς, δεν μετράνε αυτά τα αποτελέσματα. Ή όχι;