Ντέιβις και Χάουαρντ ήρθαν στα… χέρια, οι Σανς νίκησαν (κι αυτοί) τους Λέικερς (Video)

2021-10-23T07:36:14+00:00 2021-10-23T07:36:14+00:00.

23/Oct/21 07:36

Η ήττα φέρνει γκρίνια και οι Λέικερς δεν… στρίβουν ακόμα προκαλώντας προφανώς εκνευρισμό.

Ο Άντονι Ντέιβις κι ο Ντουάιτ Χάουαρντ ήρθαν στα χέρια κι αντάλλαξαν μεταξύ τους “γαλλικά” σε ένα τάιμ άουτ του παιχνιδιού των Λέικερς με τους Σανς στο Λ.Α. και παρότι ο “Σούπερμαν” είπε μετά την εύκολη νίκη των περσινών φιναλίστ με 115-105 (πλασματικό το σκορ, θα εξηγήσουμε παρακάτω…) πως το θέμα θεωρείται λήξαν, η “ζημιά” είχε γίνει δημοσίως.

Οι δύο ψηλοί των Λέικερς αντάλλαζαν κουβέντες σε έντονο ύφος και ξαφνικά ο Ντέιβις έσπρωξε τον Χάουαρντ. Οι συμπαίκτες τους μπήκαν στη μέση για να τους σταματήσουν, αλλά το “οικογενειακό καυγαδάκι” έκανε το γύρο του κόσμου, δείχνοντας τον προφανή εκνευρισμό που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην ομάδα.

Όσο για το παιχνίδι; Αν εξαιρέσεις την πρώτη περίοδο που οι Λέικερς προηγήθηκαν με 26-23, τα επόμενα δύο 12λεπτα ανήκαν ολοκληρωτικά στους Κρις Πολ, Ντέβιν Μπούκερ και Μπρίτζες (23, 22 και 21 πόντοι αντίστοιχα) και στους Σανς. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν υπέρ τους σκορ με 30 πόντους διαφορά (!) σε αυτά τα 24 λεπτά και το ματσάκι πήγε… περίπατο υπέρ τους, αφήνοντας απλά στους Λέικερς την τελευταία περίοδο για να συμμαζέψουν το σκορ και να χάσουν με 10 πόντους τελικά.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς μέτρησε 25 πόντους με 5/9 τρίποντα, ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 22 (6/18 σουτ, 14 ριμπάουντ) κι ο Καρμέλο Άντονι ήταν “παρών” με 16 από τον πάγκο.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έδειξε σημάδια βελτίωσης και άγγιξε το τριπλ νταμπλ – συνθήκη που μας έχει συνηθίσει- έχοντας 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και εννιά ασίστ, αλλά και πάλι οι Λέικερς δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη, όπως συνέβη και στην πρεμιέρα τους με τους Ουόριορς και πάλι στο “Staples Center”.

Oι Λέικερς έχουν χάσει όλα τα παιχνίδια της preseason με ρεκόρ 0-6 και ξεκίνησαν την κανονική περίοδο με 0-2, απέναντι σε δύο βασικούς τους ανταγωνιστές στη δυτική περιφέρεια, τους Ουόριορς και τους Σανς…