ΝΒΑ: Ο Γιόκιτς έβαλε 24 σε 15 λεπτά, τραυματίστηκε και νίκησαν οι Τζαζ (Video)

2021-10-27T08:36:45+00:00 2021-10-27T08:36:45+00:00.

27/Oct/21 08:36

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε ένα εξωπραγματικό παιχνίδι 15 λεπτών κατά των Γιούτα Τζαζ, αλλά η εμφάνιση του διακόπηκε απότομα από τραυματισμό στο γόνατο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ευνοηθούν και να νικήσουν με 122-110, μένοντας αήττητοι (3-0)…

Διπλή είδηση έβγαλαν αυτά τα 15 μαγικά λεπτά για τον MVP του ΝΒΑ: 1) Μέτρησε 24 πόντους με 8/9 σουτ (3/3 τρίποντα), έξι ριμπάουντ κι έξι ασίστ κατά του Ρούντι Γκομπέρ και 2) χτύπησε εξαιτίας του Γάλλου σέντερ που προσπάθησε να τον προσπεράσει και συγκρούστηκε μαζί του με αποτέλεσμα να τον τραυματίσει κατά λάθος στο γόνατο.

Ο Γιόκιτς αποχώρησε τραυματίας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους Τζαζ στους τέσσερις πόντους μπροστά, αλλά αργότερα κι ειδικά στην τέταρτη περίοδο, οι Νάγκετς δεν άντεξαν στην υπεροπλία κι υπεροχή της Γιούτα που “καθάρισαν” τη νίκη με 31-20 επί μέρους σκορ.

Ο Γκομπέρ τέλειωσε το ματς με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Ντόνοβαν Μίτσελ πρόσθεσε 22 αλλά με 1/9 εύστοχα τρίποντα. Ο τρέχον “έκτος παίκτης” του ΝΒΑ, Τζόρνταν Κλάρκσον συνεχίζει ακάθεκτος, μετρώντας 19 πόντους.

Ο Ουίλ Μπάρτον με 21 πόντους κι ο Άαρον Γκόρντον με 20 ανέλαβαν περισσότερη δράση με τον Σέρβο συμπαίκτη τους εκτός παρκέ.

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ ΝΤΟΝΤΣΙΤΣ

Ένα ημίχρονο χρειάστηκαν οι Μάβερικς για να πάρουν μπροστά και να γυρίσουν υπέρ τους την κατάσταση κατά των Ρόκετς, επικρατώντας με 116-106 στο Ντάλας.

Με +13 στο δεύτερο μέρος, οι Μάβερικς έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους (2-1), αφήνοντας τους Ρόκετς στο 1-3. Ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 26 πόντους, 14 ριμπάουντ και επτά ασίστ , ενώ από 16 μέτρησαν ο Ρέτζι Μπούλοκ κι ο Τιμ Χάρνταγουεϊ. Έντεκα πόντους κι άλλες τόσες ασίστ μοίρασε ο Τζέιλεν Μπράνσον, ενώ ο Κρίσταπς Πορζίνγκις έπαιξε μόλις 20 λεπτά κι έμεινε στους 9 πόντους.

Ο Έρικ Γκόρντον με 22 πόντους από τον πάγκο ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Ρόκετς.

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΑΚΑΘΕΚΤΟΙ ΟΙ ΝΙΚΣ, ΝΙΚΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΙΞΕΡΣ

Χάρη σε ένα απίστευτο 39-16 στη δεύτερη περίοδο, οι Νικς κυριάρχησαν κατά των Σίξερς στη Νέα Υόρκη, πετυχαίνοντας την τρίτη τους νίκη (3-1), με 112-99.

Η άμυνα του Μίτσελ Ρόμπινσον και του Ταζ Γκίμπσον πάνω στον Τζοέλ Εμπίντ που έμεινε στους 14 πόντους αποδείχτηκε καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, με τον Κέμπα Ουόκερ να γίνεται πρώτος σκόρερ με 19 και να τον ακολουθεί ένας ακόμα νεοφερμένος στη Νέα Υόρκη, ο Εβάν Φουρνιέ με 18π.

Ο Τόμπι Χάρις με 23 πόντους ξεχώρισε για τους Σίξερς που έπεσαν στο 2-2 και για την ώρα δείχνουν… προβληματικοί χωρίς τον Μπεν Σίμονς.