Λέικερς: Μπροστά με 26 πόντους…τελικά έχασαν κι από τους Θάντερ! (Video)

2021-10-28T07:51:39+00:00 2021-10-28T07:57:26+00:00.

28/Oct/21 07:51

Οι Θάντερ βρέθηκαν πίσω με 26 πόντους από τους Λέικερς. Κατάφεραν και το γύρισαν, νίκησαν και με οκτώ πόντους διαφορά (123-115)!

Ο Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ πέτυχε 27 πόντους κι οι Θάντερ γύρισαν ολοκληρωτικά από το -26, σοκάροντας τους Λέικερς με 123-115 που προέρχονταν από δύο σερί νίκες. Δεν τα κατάφεραν όμως και στην Οκλαχόμα Σίτι απέναντι στους Θάντερ που ισοφάρισαν τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία τους! Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη τους φετινή νίκη μετά το αρχικό 0-4…

Η απουσία του ΛεΜπρόν Τζέιμς σε δεύτερο συνεχόμενο ματς δεν μπορεί να σταθεί ως δικαιολογία, ειδικά μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα των Λέικερς. Στην πρώτη περίοδο το ταμπλό έγραφε 41-19 και στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι Λέικερς ξέφυγαν με 56-30, δείχνοντας πως το παιχνίδι τους ανήκει και θα έφταναν έτσι στην τρίτη τους νίκη.

Σταδιακά όμως οι Θάντερ γύρισαν το παιχνίδι. Μείωσαν στο ημίχρονο στους 16 πόντους και στην τρίτη περίοδο το γύρισαν ολοκληρωτικά με επί μέρους σκορ 41-23! Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στο τέταρτο 12λεπτο, οι Λέικερς είχαν μία ευκαιρία με τον Καρμέλο Άντονι να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Ο Ντάριους Μπάζλεϊ έκανε ρεκόρ σεζόν με 20 πόντους, ενώ ο ρούκι Τζος Γκίντεϊ μέτρησε 18 πόντους και 10 ασίστ για τους Θάντερ. Ο Σάσα Ποκουσέφσκι έπαιξε επτά λεπτά και δεν σκόραρε σε δύο προσπάθειες που πήρε.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε το πρώτο τριπλ νταμπλ με τους Λέικερς και μάλιστα απέναντι στην ομάδα που μεγαλούργησε στο μεγαλύτερο κομμάτι της καριέρας του. Για αυτό άλλωστε αποθεώθηκε από το κοινό των Θάντερ.

Είχε 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 13 ασίστ αλλά υπέπεσε σε 10 λάθη, κάνοντας ένα άτυπο αλλά αρνητικής χροιάς quatruble double!

O Άντονι Ντέιβις ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς με 30 πόντους ενώ από 13 πέτυχαν ο Έιβερι Μπράντλεϊ κι ο Καρμέλο Άντονι που όμως είχε 1/8 τρίποντα.

“Ήταν ένα παιχνίδι που υποτίθεται έπρεπε να κερδίσουμε. Δεν έπρεπε να το χάσουμε αυτό”, σχολίασε ο Άντονι Ντέιβις μετά το τέλος.