Οι Σέλτικς έχασαν τρίτο σερί ματς κι ο Σμαρτ τη… λέει σε Τέιτουμ-Μπράουν: “Δεν πασάρουν, ακόμα μαθαίνουν”

2021-11-02T08:27:32+00:00 2021-11-02T08:27:32+00:00.

02/Nov/21 08:27

Oι Μπουλς πέρασαν από τη Βοστόνη με 128-114, γυρνώντας από το -19 και χάρη σε μία εκπληκτική τέταρτη περίοδο στην οποία επικράτησαν με επί μέρους σκορ 39-11! Αμέσως μετά την τρίτη σερί ήττα τους, ο Μάρκους Σμαρτ την… είπε στους συμπαίκτες του Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν…

Οι Μπουλς συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορείας φτάνοντας στο 6-1 και την πρώτη θέση της Ανατολής, ενώ οι Σέλτικς έπεσαν στο 2-5 κι ο Μάρκους Σμαρτ επιρρίπτει ευθύνες στους σταρ συμπαίκτες του, πρώτους σκόρερ της ομάδας τους.

“Κάθε ομάδα γνωρίζει πως ψάχνουμε να βρούμε τον Τζέισον και τον Τζέιλεν. Όλες είναι προγραμματισμένες να τους σταματήσουν και να τους αναγκάσουν να πασάρουν. Δεν θέλουν να πασάρουν την μπάλα…”, είπε ο Μάρκους Σμαρτ που ζητάει δημοσίως από τους συμπαίκτες του να βάλουν στο παιχνίδι τους συμπαίκτες τους.

Ο Μπράουν πέτυχε 28 πόντους αλλά έμεινε άποντος στην τελευταία περίοδο παίρνοντας μόλις δύο σουτ, ενώ ο Τέιτουμ έμεινε στους 20 με 1/8 σουτ στο καθοριστικό τέταρτο 12λεπτο, όταν στήθηκε το “πάρτι” των Μπουλς:

“Είναι κάτι που τους ζητάμε και το μαθαίνουν. Απλά πρέπει να συνεχίσουμε να τους βοηθάμε για να … βοηθήσουν την ομάδα”.

Αλλά ας πάμε και στους νικητές, σωστά; Οι Μπουλς είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν που μέτρησε 37 πόντους με 15/20 σουτ! Ήταν ασταμάτητος.

Οι Σέλτικς ήταν μπροστά με 94-75, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ κρατούσαν ένα άνετο +14 (103-89) μπαίνοντας στην τέταρτη. Οι Μπουλς ξεκίνησαν με 12 σερί πόντους το τέταρτο 12λεπτο και πέρασαν μπροστά με τρίποντο του ρούκι, Άιο Ντοσούμνου (14π., 6/6 σουτ), 6:53 πριν το τέλος. Από εκεί και πέρα υπήρχαν μόνο αυτοί στο γήπεδο.

Ο Ζακ ΛαΒιν πρόσθεσε 26 πόντους αλλά με 1/8 τρίποντα (7ασ.), ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ κι εννιά ασίστ στο ενεργητικό του.

Οι Μπουλς είναι αήττητοι εκτός έδρας με ρεκόρ 3-0 και με 6-1 κρατούν αυτή τη στιγμή την πρώτη θέση στην ανατολική περιφέρεια, πιστοποιώντας πως οι καλοκαιρινές τους κινήσεις (ΝτεΡόζαν, Λόνζο, Καρούσο) θα τους έκαναν πολύ καλύτερους.