Οι Σέλτικς λύγισαν στην παράταση τους Μπακς χωρίς Γιάννη, Μίντλετον, Λόπεζ (Video)

2021-11-13T06:59:39+00:00 2021-11-13T11:36:36+00:00.

13/Nov/21 06:59

Απίστευτο ματς έγινε στη Βοστόνη όπου οι Μπακς έπαιξαν κατά των Σέλτικς χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά και τους Κρις Μίντλετον και Μπρουκ Λόπεζ, για να λυγίσουν τελικά στην παράταση με 122-113 εξαιτίας του “μαγικού” παιχνιδιού του Ντένις Σρέντερ…

Ο Γερμανός άσος ξεκίνησε βασικός αντί του τραυματία Τζέιλεν Μπράουν και πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 38 πόντους (16/27 σουτ, 8 ριμπάουντ), βάζοντας οκτώ από τους 14 πόντους των Σέλτικς στην παράταση.

Οι Μπακς κατάφεραν να ισοφαρίσουν από το -6 στα τελευταία 70 δευτερόλεπτα χάρη σε δύο εύστοχα τρίποντα του Γκρέισον Άλεν (21π. με 5/9τριπ.), ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ (27π., 11ρ.) αστόχησε στο τέλος της κανονικής περιόδου για να δώσει πιο… σύντομα τη νίκη στους Σέλτικς.

Ο Γιάννης τέθηκε νοκ άουτ περίπου μιάμιση ώρα πριν το τζάμπολ με ενοχλήσεις στον αστράγαλο, ενώ ο Μίντλετον έχει κορωνοϊό και ο Λόπεζ είναι τραυματίας. Οι Μπακς έχασαν για έκτη φορά στα τελευταία εννιά ματς, αλλά το άλλοθι της είναι ισχυρό αφού οι δύο προαναφερόμενοι κι ο Τζρου Χόλιντεϊ για αρκετά παιχνίδια, έλειπαν.

Παρόλα αυτά ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στη Βοστόνη και πάλεψαν μέχρις εσχάτων. ο Τζρου Χόλιντεϊ μέτρησε 17 πόντους αλλά τα… έσπασε με 1/12 τρίποντα και 6/25 σουτ, αλλά μοίρασε 13 ασίστ. Ο Μπόμπι Πόρτις έβαλε 22, ο Τζορτζ Χιλ 16 κι ο Πατ Κόνατον 15, κρατώντας ανταγωνιστική την ομάδα τους. Στα πρώτα 30 λεπτά, μάλιστα, το προβάδισμα άλλαξε χέρια 22 φορές και οκτώ ήταν ισόπαλο.

Οι Σέλτικς ξέφυγαν με 11 και μπήκαν με +7 στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι Μπακς βρήκαν το σθένος να το γυρίσουν και πάλι. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε 12 λεπτά και είχε έξι πόντους με 3/3 προσπάθειες.

Μόνο στην παράταση υπήρχε κυρίαρχη ομάδα κι αυτή ήταν η Βοστόνη, με τον Ντένις Σρέντερ να ξεκινάει με έξι σερί πόντους. Οι Σέλτικς πήραν διαφορά και αυτή τη φορά δεν την άφησαν να τους ξεφύγει από τα χέρια κι έτσι πέτυχαν την τέταρτη νίκη τους στα τελευταία πέντε ματς (6-6), σβήνοντας σιγά σιγά το κακό τους ξεκίνημα με 2-5.

Οι Μπακς έπεσαν στο 6-7 και θα χρειαστεί αγώνας για να καλύψουν το χαμένο έδαφος που προήλθε κυρίως από τις αμέτρητες απουσίες τους.