Κορυφαίοι στην Ανατολή οι Ουίζαρντς χωρίς Μπιλ, 9 σερί νίκες οι Σανς (Video)

2021-11-16T07:37:56+00:00 2021-11-16T07:37:56+00:00.

16/Nov/21 07:37

Oι Ουίζαρντς τα καταφέρνουν και χωρίς τον Μπράντλεϊ Μπιλ. Ο πρώτος τους σκόρερ απουσίασε στα τελευταία δύο παιχνίδια για να θρηνήσει το χαμό της γιαγιάς του, αλλά το βάθος των “Μάγων” φέτος είναι εντυπωσιακό και με ανατροπή από το -19, επικράτησαν με 105-100 των Πέλικανς στην Ουάσινγκτον, ανεβαίνοντας έτσι στην κορυφή της Ανατολής!

Οι Ουίζαρντς βρέθηκαν πίσω με 17 πόντους στο ημίχρονο και με 19 λίγο αργότερα, αλλά έκαναν ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο με ένα +22 και γύρισαν το παιχνίδι πετυχαίνοντας έτσι την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους!

Ο Σπένστερ Ντινγουίντι ανέλαβε δράση σε σκοράρισμα (27)- τους 19 στο δεύτερο επιβλητικό ημίχρονο- και δημιουργία (9ασ.) κι οι Ουίζαρντς έφτασαν στο 10-3 που είναι το καλύτερο ξεκίνημα τους από το 1974 όταν ονομάζονταν… Μπούλετς φυσικά.

Ο Κάλντγουελ-Πόουπ πρόσθεσε 18, ο Μόντρεζλ Χάρελ έβαλε 15 (τριάδα… νέων παικτών στην Ουάσινγκτον), ενώ βοήθησε ο Ντένι Αβντίγια με 11 πόντους.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ μέτρησε 31 πόντους στο δεύτερο παιχνίδι μετά την επιστροφή του από τραυματισμό στο γοφό, αλλά περιορίστηκε από τον Αβντίγια στην τέταρτη περίοδο. Ο Βαλαντσιούντας είχε 16 και ο Τζος Χαρτ 13 και 12 ριμπάουντ για τους Πέλικανς που έχασαν για 13η φορά στα τελευταία 15 παιχνίδια τους.

Ο ΚΡΙΣ ΠΟΛ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥΣ ΣΑΝΣ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Οι Σανς επικράτησαν με 99-96 των Τίμπεργουλφς στη Μινεσότα κι έφτασαν έτσι τις εννιά σερί νίκες, μόλις μία κάτω από τους Ουόριορς στην κορυφή της Δύσης και του ΝΒΑ συνολικά.

Ο Κρις Πολ πέτυχε όλους πλην δύο από τους πόντους του (19/21) στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 29 πόντους κι ένα καθοριστικό καλάθι στο τελευταίο λεπτό. Ο ΝτιΆντρε Έιτον επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του (5 ματς) κι έβαλε 22 (12 ριμπάουντ) κατά του Καρλ Άντονι Άντονι Τάουνς, ο οποίος όμως ήταν εντυπωσιακός με 35 πόντους!

Οι Τίμπεργουλφς είχαν μία μοναδική ευκαιρία να περάσουν μπροστά κι ενδεχομένως να πάρουν το παιχνίδι, αλλά ο Ντ’Άντζελο Ράσελ (22 πόντους) αστόχησε σε ένα ακόμα τρίποντο (1/10 συνολικά), πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με το σκορ στο 96-98.