Ουόριορς: Στεφ Κάρι από παντού, τεράστιo διπλό επί των Νετς! (Video)

2021-11-17T07:08:27+00:00 2021-11-17T09:12:24+00:00.

17/Nov/21 07:08

MVP, MVP, MVP! Μέσα στο σπίτι του Κέβιν Ντουράντ να ακούγεται; Καθόλου παράξενο. Μόνο που πήγαινε στον πρώην συμπαίκτη του, τον Στεφ Κάρι! Σε αυτόν πήγαιναν όλα τα εύσημα…

Ο Στεφ Κάρι τα έβαλε από … παντού, σκόραρε 37 πόντους με 9/14 τρίποντα (12/19 σουτ, 4/4 βολές) κι οι Ουόριορς πέρασαν σαν σίφουνες από το Μπρούκλιν, συντρίβοντας με 117-99 τους Νετς. Αν δούμε αρκετά μακριά, μπορεί να μιλάμε για ένα πιθανό ζευγάρι τελικών φέτος…

Ο Κάρι έκανε ένα ακόμα καταπληκτικό παιχνίδι κι οι ελλιπείς (χωρίς Κλέι και Ουάιζμαν θυμίζουμε) Ουόριορς απέδειξαν την ισχύ τους και πως δεν είναι μόνο μία ομάδα έδρας.

Αρκετοί φανς ήταν με το πλευρό των Ουόριορς αλλά ακόμα κι αυτοί των Νετς αναγνώρισαν την κλάση του Στεφ Κάρι που ήταν καταπληκτικός στα… μόλις 29 λεπτά που πάτησε στο παρκέ. Πρόλαβε να προσθέσει επτά ριμπάουντ, πέντε ασίστ, δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ.

Οι Ουόριορς πήγαν στα αποδυτήρια με πέντε πόντους διαφορά, αλλά με ένα επί μέρους σκορ 32-17 στην τρίτη περίοδο, υπέγραψαν το τέλος.

Αντίθετα, ο Κέβιν Ντουράντ έκανε το… χειρότερο φετινό παιχνίδι του. Μπήκε στο ματς με μέσο όρο 29,6 πόντους, αλλά έβαλε 19. Ήταν η πρώτη φορά φέτος που δεν ξεπέρασε τους 20! Είχε 0/8 σουτ στην καθοριστική τρίτη περίοδο, 6/19 συνολικά και έμεινε στον πάγκο στην τέταρτη περίοδο. Ποιος ο λόγος να ρισκάρει;

Ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 19 με 7/11 σουτ, ενώ ο Τζόρνταν Πουλ είχε 17 για τους Ουόριορς που ανέβηκαν στο 12-2 και φυσικά παρέμειναν στην κορυφή του ΝΒΑ. Ο Ντρέιμοντ Γκριν έκανε και πάλι ένα ολοκληρωτικό παιχνίδι με 11 πόντους, οκτώ ασίστ κι έξι ριμπάουντ, επίσης σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νετς με 24 πόντους σε 32 λεπτά, όσα έπαιξε τελικά κι ο Κέβιν Ντουράντ. Ο Μπρους Μπράουν με 14 πόντους ήταν ο τρίτος παίκτης των Νετς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Νετς έπεσαν στο 10-5 και πλέον βρίσκονται στην τρίτη θέση της Ανατολής, πίσω από τους Ουίζαρντς και τους Μπουλς, τις εκπλήξεις (ή μήπως όχι;) ως τώρα στη σεζόν.