Mπακς-Θάντερ: Ο Γιάννης… αρνητής ανατροπής με clutch σουτ και φοβερό μπλοκ (Video)

2021-11-20T07:19:55+00:00 2021-11-20T07:19:55+00:00.

20/Nov/21 07:19

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αρνήθηκε την ανατροπή από το -20 στους Θάντερ, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 96-89 στο Μιλγουόκι, δεύτερη σερί για τους πρωταθλητές του ΝΒΑ!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 21 πόντους (9/11 βολές, 6/12 δίποντα, 0/4τριπ.) -σχετικά χαμηλό νούμερο για τα δεδομένα του- αλλά πρόσθεσε 19 ριμπάουντ, επτά ασίστ, δύο κλεψίματα και τέσσερα μπλοκ σε 36 γεμάτα προσφορά λεπτά!

Πέρα από τους αριθμούς όμως, ήταν οι στιγμές. Οι Θάντερ γύρισαν από το -20 μειώνοντας σε σε 84-82 με τρίποντο του Κένριχ Ουίλιαμς οκτώ λεπτά πριν το τέλος και είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Ντάριους Μπάζλεϊ στο τρίλεπτο από το φινάλε.

Εκεί πετάχτηκε ο Γιάννης κι έκανε ένα απίθανο μπλοκ- ίσως αυτό της χρονιάς ως τώρα- σε μία από τις καθοριστικές για το μομέντουμ στιγμές του αγώνα.

Λίγο αργότερα και με 49” στο χρονόμετρο, ο Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ (17π., 5/20 σουτ) αστόχησε σε τρίποντο για να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους Θάντερ κι η μπάλα πήγε στον Γιάννη για να το τελειώσει.

Και το έκανε! Ο MVP των περσινών τελικών έβαλε το κρίσιμο καλάθι 28,7” πριν το άκουσμα της κόρνας της λήξης, έκανε το 93-89 και το τέλος υπογράφτηκε από τα μαγικά του χέρια.

Ο Κρις Μίντλετον έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα τρίποντα στην ιστορία των Μπακς ξεπερνώντας τον Ρέι Άλεν (16π., 3/8τριπ.), ενώ ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 17 πόντους, ο Τζορτζ Χιλ 12, ο Γκρέισον Άλεν 11 κι ο Χόλιντεϊ 10 ποντάκια.

Οι Μπακς ανέβηκαν στο 8-8 και έπιασαν τη 10η θέση, πετυχαίνοντας 2/2 νίκες με την επιστροφή του Κρις Μίντλετον από κορωνοϊό.

Ο άστοχος Αλεξάντερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Θάντερ που επίσης βρίσκονται στη 10η θέση αντίστοιχα στη Δύση, αλλά με ρεκόρ 6-9.

Ο Μάικ Μουσκάλα κι ο Ρούκι Τζος Γκίντεϊ πέτυχαν από 14 πόντους, ενώ ο “καυτός” τον τελευταίο καιρό Λου Ντορτ (πέντε ματς με +20 πόντους) έμεινε στους 10π.

Ο Σάσα Ποκουσέφσκι αγωνίστηκε για 12 λεπτά και μέτρησε τέσσερις πόντους, άλλα τόσα ριμπάουντ και δύο τελικές πάσες.

Δεν αγωνίστηκαν ο Θανάσης κι ο Γιώργος Καλαϊτζάκης.