Κλίπερς: Ο Τζορτζ έδειξε τον δρόμο κόντρα στους Μάβερικς (videos)

2021-11-21T23:59:58+00:00 2021-11-22T00:14:34+00:00.

21/Nov/21 23:59

Οι Κλίπερς επέστρεψαν στις νίκες μετά το 97-91 κόντρα στους Μάβερικς.

Μετά από 2 σερί ήττες, οι Κλίπερς επέστρεψαν στον δρόμο των νικών, μετά το με αντίπαλο τους Μάβερικς, για το 10-7.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλύτερα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν με την ελάχιστη δυνατή τιμή στο φινάλε του ημιχρόνου (46-47). Η τρίτη περίοδος, όμως, είχε την υπογραφή των γηπεδούχων με επιμέρους 25-15, για το 71-62.

Το Ντάλας, αν και αγωνίστηκε ξανά δίχως τον τραυματία Ντόντσιτς, δεν τα παράτησε και έβαλε πίεση στο Λος Άντζελες. Μείωσε με τον Πορζίνγκις σε 92-89 στο -1:19′, με την φάση του αγώνα να γίνεται στο -52”, όταν το καλάθι-φάουλ του Μπράνσον έγινε επιθετικό φάουλ, μετά από challenge του Λου.

Οι Κλίπερς σκόραραν στην επόμενη φάση με τον Τζάκσον για το 96-89 (-29”), για να πάει τελικά η νίκη στους  Κλίπερς, με τον Τζορτζ να είναι εξαιρετικός με 29 πόντους-4 ριμπάουντ-6 ασίστ, ενώ 23 είχε ο Τζάκσον και 16 (10 ριμπάουντ) ο Ζούμπατς.

Για τους Μάβερικς, που πλέον μετρούν 9-7 και 3 σερί ήττες, ο Πορζίνγκις ήταν άστοχος από μακριά (0/4 τρίποντα), αλλά πρώτος σκόρερ με 25 πόντους-8 ριμπάουντ, με τον Μπράνσον να προσθέτει 20 πόντους-8 ασίστ.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά στο ”Staples Center” σε λίγα 24ώρα (24/11).

Τα 12λεπτα: 19-22, 46-47, 71-62, 97-91

Κλίπερς: Ζούμπατς 16, Τζάκσον 23, Μπλέτσο 2, Τζορτζ 29, Κόφι 3, Ουίνσλοου, Ιμπάκα 6, Χαρτενστάιν 2, Μαν 7, Κέναρντ 9, Μπατούμ, Μπόστον τζ., Σκραμπ

Μάβερικς: Φίνεϊ-Σμιθ 7, Χάρνταγουεϊ τζ. 8, Πάουελ 9, Πορζίνγκις 25, Μπράνσον 20, Κλέμπερ 5, Μπούλοκ, Μπράουν, Μαριάνοβιτς 6, Κόλεϊ-Στάιν 4, Μπερκ 4, Ντιλικινά 3, Μπράουν, Γκριν