ΝΒΑ: Οι Σανς 13 σερί νίκες, 15 συνεχόμενες ήττες οι Ρόκετς (Video)

2021-11-23T07:37:09+00:00 2021-11-23T07:37:09+00:00.

23/Nov/21 07:37

Οι Φοίνιξ Σανς έφτασαν τις 13 σερί νίκες, περνώντας έστω και δύσκολα στο τέλος από το Σαν Αντόνιο με 115-111 και ακολουθούν κατά πόδας τους Ουόριορς στην κορυφή του ΝΒΑ!

Οι Σανς βρίσκονται τώρα μία νίκη πίσω από τους πρωτοπόρους Ουόριορς (14-3, έναντι 15-2) και δείχνουν ισχυροί και φορμαρισμένοι, συνεχίζοντας την περσινή εκπληκτική τους πορεία.

Πήγαν να τα κάνουν… μαντάρα όμως προς το τέλος του αγώνα, όταν οι Σπερς στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις και να διεκδικήσουν την μπάλα από τον Ντέβιν Μπούκερ, οδηγώντας τη φάση σε τζάμπολ. Οι Σανς όμως κέρδισαν την κατοχή και υποχρέωσαν τους Σπερς στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους (4-12 συνολικά).

Ο Ντέβιν Μπούκερ έβαλε 23 με 4/7 τρίποντα, ο ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσε 21 με 14 ριμπάουντ, ενώ ο Κάμερον Πέιν σημείωσε 20 ερχόμενος από τον “ζεστό” πάγκο των Σανς.

Ο Ντεζούντε Μάρεϊ έκανε ένα ακόμα τριπλ νταμπλ με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ο Ντέρικ Ουάιτ έβαλε 19, ενώ ο Βάσελ πρόσθεσε 17 για τους Σπερς.

ΣΕΛΤΙΚΣ: ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΧΙΟΥΣΤΟΝ

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 30 πόντους (τέταρτο σερί ματς με +30) κι ο Τζέιλεν Μπράουν 19 στην επιστροφή του μετά σχεδόν 20 μέρες κι οι Σέλτικς διέλυσαν με 108-90 τους Ρόκετς, υποχρεώνοντας τους στην 15η σερί ήττα!

Οι Σέλτικς πέτυχαν ένα σερί 17-0 στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο με 34-16 έκαναν τη διαφορά και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

Ήταν η τρίτη σερί νίκη των Σέλτικς που κρατούν μία θέση στα μέσα της βαθμολογίας της Ανατολής, ισοβαθμώντας με τους Μπακς στις θέσεις 6-7.

Οι Ρόκετς έχουν πετύχει μόλις μία νίκη (1-16). Κάνουν “tanking”, δεν το συζητάμε, αλλά και πάλι όμως η εικόνα τους είναι άκρως απογοητευτική αφού σπάνια διεκδικούν κάποια νίκη. Ο Άρμονι Μπρουκς με 17 πόντους ήταν ο πρώτος τους σκόρερ, ενώ κανείς βασικός (ούτε ο Κρίστιαν Γουντ) δεν πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων.